Titreyengöl

Antalya’nın Manavgat ilçesinde yer alan Titreyengöl, ilçe merkezine yaklaşık 10 km. mesafede, Sorgun Mahallesi’nde bulunuyor. 

Orman, göl ve denizin benzersiz bir uyum içerisinde kaynaştığı, huzurlu ve dingin doğasıyla Manavgat’ın en önemli turistik bölgelerinden biri olan göl, yaklaşık 3000 m2’lik bir alana yayılıyor. Çevresindeki doğal zenginliklerinin yanı sıra lüks konaklama imkanları ve birbirinden eğlenceli aktiviteleri ile Titreyengöl, ziyaretçilerine cazip tatil seçenekleri sunuyor. 

Aslında Manavgat Irmağı’nın bir kolu olan sular, denize dökülmeden önce geniş bir alana yayılarak göl görünümünü alıyor. En hafif bir esintide bile titreştikleri için de bölge, Titreyengöl olarak adlandırılıyor. Bölgenin bu adı alması ile ilgili bir diğer öykü ise gölün yakınlarında yaşayan ve buradaki kuşlara ve ördeklere yem veren bir balıkçı ile ilgili. Rivayete göre, bir gün göle gelen bir grup insanın, burada yaşayan canlıları avladıklarını gören balıkçı, avcılara engel olmaya çalışmış. Avcılar ise balıkçıyı itekleyerek, o zamana kadar avladıkları ördekleri toplamaya başlamış. Avcılardan kaçan ördekler ise olanları görünce birlik olup havalanarak avcıları kaçırmışlar. O olaydan sonra göl hep bu şekilde titremeye başlamış ve bu durum, ördeklerin, o güne kadar hep kendilerini besleyen balıkçıya ağladığı şeklinde yorumlanmış.

Canlı bir turizm merkezi olan bölgede hem gölün kıyısında hem de deniz kenarında konforlu ve profesyonel hizmet kaliteleriyle ön plana çıkan oteller yer alıyor. Dileyenler, Titreyengöl’ün eşsiz manzaralar sunan doğasında keyifli saatler geçirebilir, deniz kum ve güneşin tadını çıkarabilir. Daha hareketli bir tatil hayal edenler ise bölgeye oldukça yakın bir konumda bulunan Manavgat ve Side’deki tarihi ve doğal güzellikleri keşfe çıkabilir.