Spor

Turizmin gözbebeği Antalya, eşsiz coğrafyası, uygun iklim koşulları, konforlu konaklama seçenekleri ve donanımlı tesisleri ile dört mevsim boyunca, birçok spor faaliyetinin gerçekleşmesi için ideal bir ortam sunuyor.

 Ziyaretçilerine yüzmeden kayağa, tenisten futbola, golften dalışa kadar birçok seçenek sunan Antalya, dünyanın sayılı spor organizasyonlarına ev sahipliği yapıyor.

 

Atletizm

Bir alan veya pistte yapılan, koşu, yürüyüş, atma ve atlama branşlarını içeren atletizm, dünyanın en eski spor dalı olarak biliniyor. Asırlar boyunca tüm dünyada büyük ilgi gören atletizm, Türkiye’de de en popüler spor dallarından biri.

Turizmin başkenti Antalya, sporu on iki aya yayan bir kent olarak, her yıl on binlerin yarıştığı Runatolia Uluslararası Antalya Maratonu, Alanya Ultra Trail, Tahtalı Run to Sky gibi ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşen geniş katılımlı organizasyonlara ev sahipliği yapıyor.

Profesyonel ve amatör sporcuların katılımlarıyla gerçekleşen maratonlarda, tüm güçlerini ve yeteneklerini ortaya koyarak sınırlarını test eden sporcular, performanslarını zorlayarak birinci gelmek için mücadele ediyor. Oldukça çekişmeli geçen yarışlar, adrenalin ve heyecan dolu anlara sahne oluyor. Antalyalılar dışında, yerli ve yabancı turistler de bu macera dolu etkinlikleri ilgi ile takip ediyor.  

Düzenlendikleri bölgelere hareket ve canlılık katan atletizm müsabakaları, Antalya’nın sayısız doğal ve coğrafi güzelliklerini yurt dışına tanıtarak, tüm dünyada bilinirliğini artırıyor. 


Bisiklet

Yüzyılı aşan geçmişi ile birçok kişinin gözdesi olan bisiklet, özellikle Avrupa Ülkeleri’nde gündelik yaşamın parçası olan bir ulaşım aracı ve yaygın olarak yapılan bir spor. Hem hobi ve eğlence amacıyla hem profesyonel şekilde yapılan her yaşa uygun bu spor dalı, ülkemizde de son yıllarda oldukça popüler. 

Fiziksel ve ruhsal sağlığa birçok olumlu etkisi olan bisiklet sporunun en büyük avantajları arasında, sporcuların güzergahları boyunca farklı parkurlar keşfetmeleri ve yeni deneyimler yaşamaları yer alıyor. 

Dünyanın pek çok yerinde, amatör ve profesyonel bisikletçiler için yol bisikleti, pist bisikleti, kros bisikleti, dağ bisikleti gibi kategorilerde yarışlar düzenleniyor.

Antalya, sahip olduğu doğal güzellikleri ve elverişli parkurları ile bisiklet sporu için, son derece avantajlı bir konumda bulunuyor. Uluslararası Bisiklet Birliği’nin (UCI) takviminde yer alan 2.1 bisiklet yol yarışı Tour of Antalya powered by AKRA başta olmak üzere kent, birçok bisiklet yarışına ev sahipliği yapıyor. 

Yarışlar sırasında en iyi performanslarını sergilemek için çabalayan sporcular, Antalya’nın sahip olduğu tüm güzellikleri, tarihi, kültürel ve doğal zenginlikleri içeren etaplarda hem zorlu hem keyifli bir etkinlik deneyimi yaşıyor.

 Her yıl yerli ve yabancı binlerce bisiklet sporcusunu ağırlayan yarışlar sayesinde Antalya, spor turizmi açısından büyük bir güce sahip olduğunu kanıtlıyor ve uluslararası arenada bisiklet camiasının yakından tanıdığı bir marka oluyor. 


Futbol

Deniz, güneş, kum denilince ilk akla gelen turizm destinasyonlarından biri olan Antalya, gücünü tüm dünyaya kanıtladığı kitle turizminin dışında, spor turizmi ile de son yıllarda adından sıkça söz ettiriyor. 

Yıl boyunca ortalama 18 derece sıcaklığı, yılın ortalama 300 günü güneşli gün sayısı ve doğal zenginlikleri sayesinde Antalya, sadece tatilcilerin değil sporcuların da gözdesi olmayı başarıyor.

Antalya, coğrafi niteliklerinin ve ikliminin yanı sıra, yüksek standartlara sahip donanımlı antrenman sahaları, nitelikli konaklama tesisleri ile sporcuların konfor ve rahatlığı açısından her türlü imkana sahip bir şehir olarak, spor turizminde de söz sahibi oluyor. 

Türkiye ve dünyada, futbol kulüplerinin kamp yapmak için tercih ettikleri şehirlerin başında gelen Antalya, Belek ve Kundu başta olmak üzere, Göynük, Tekirova, Side, Manavgat, Alanya gibi ilçelerde yer alan, Uluslararası Futbol Federasyonları Birliği (FIFA) standartlarına uygun tesislere ve antrenman sahalarını barındıran donanımlı kamp merkezlerine sahip bir kent olarak, birçok futbol takımına ev sahipliği yapıyor. 

Devre arası sezonda, yurt içi ve yurt dışından üst ve alt ligde yer alan birçok futbol kulübü, kamp, antrenman ve turnuva organizasyonları için, alt yapı ve olanakların üst düzeyde olduğu, ulaşım ve konaklama açısından elverişli imkanlar sunan Antalya’ya geliyor. Ocak – nisan ayları arasında şehirde kamp yapan takımlar, konaklamanın dışında, çevredeki futbol sahalarını da kiralayarak ekonomiye hareketlilik getiriyor.

Futbol turizmi, Antalya’nın kış mevsiminde de canlılığını korumasını sağlayan önemli bir gelir kaynağı olmasının yanı sıra uluslararası futbol arenasında Antalya’nın tanınırlığını artırıyor. Futbol turizmi faaliyetleri bakımından, dünya çapında tercih edilen Antalya, bu alanda yaptığı yatırımlarla, sunduğu hizmet kalitesini yükseltmeyi ve spor turizmine damga vuran bir kent olmayı sürdürüyor. 


Golf Turizmi

Köklü tarihsel geçmişi, eşsiz kültürel dokusu ve benzersiz zenginliklerle dolu coğrafyası sayesinde, yerli ve yabancı turistlerin gözde tatil destinasyonu olan Antalya, spor turizmindeki başarılarıyla da dikkat çekiyor. Golf, Antalya’nın bu başarısına katkı sağlayan branşların başında geliyor. 

Uygun iklim koşulları ve doğal güzelliklerinin getirdiği avantajların yanı sıra, golf sporunun gelişmesi için yaptığı yatırımlar sonrasında, peş peşe hizmet vermeye başlayan donanımlı, kaliteli tesisleri ve dünya standartlarını yakalayan sahaları ile yurt içi ve yurt dışından birçok golf tutkununun tercihleri arasında yer alan Antalya, her yıl binlerce amatör ve profesyonel golf sporcusunu ağırlıyor. 

 Bugüne kadar Golf Mad Pro-Am Golf Turnuvası, Star International Cup Golf Turnuvası, World Corporate Golf Challenge, Turkish Airlines Ladies Open Golf Turnuvası, Turkish Airlines World Golf Final gibi uluslararası çapta birçok golf turnuvasının gerçekleştirildiği Antalya, golf sporunun merkezi konumunda yer alıyor.

2008 yılında, Uluslararası Golf Tur Operatörleri Birliği’nin (IAGTO), ‘Avrupa’da Yılın En İyi Golf Bölgesi’ ödülüne layık gördüğü Serik ilçesine bağlı Belek, ülkemizin en gözde golf turizmi bölgesi olma özelliğini taşıyor. Beldede bulunan lüks ve seçkin konaklama tesisleri ile birlikte doğa ile uyumlu golf sahaları, golf severlere tatil, keyif, eğlence ve sporu bir arada yaşatıyor. 

Yıl boyunca en başarılı golf sporcularının da katıldığı, elliyi aşkın ulusal ve uluslararası golf turnuvasının düzenlendiği Belek, birçok ülkede canlı yayımlanan turnuvalar aracılığıyla, tüm dünyanın dikkatini Antalya’ya çekerek, Türkiye’nin tanıtımına katkı sağlıyor.  

Turizmin on iki ay boyunca yapılmasına destek vermesi, yüksek gelir sağlaması ve Türkiye’nin dış dünyadaki imajına yaptığı olumlu katkılar nedeni ile son derece önemli bir spor dalı olan golfe yönelik yatırımlar, her geçen yıl artarak devam ediyor. Antalya’da yeni golf sahaları belirlenerek, turizmine kazandırılmaları için çalışmalar yürütülüyor. 


Güreş

Antalya’da güreş, kadim bir spor dalı olarak kabul ediliyor. Yörük kültürüyle harmanlanan ve yağlı güreşe gönül veren Antalya, güreşte binlerce lisanslı sporcuya sahip olmasının yanı sıra, çok sayıda başpehlivan çıkaran bir şehir olarak dikkat çekiyor. 

Antalya, toplamda 19 ilçesi ile en çok yağlı güreş organizasyonu gerçekleştiren turizm şehri olma özelliğini taşıyarak, Türkiye’de yağlı güreşlere damgasını vuruyor. Yerli halkın buluşma ve kaynaşma noktası olan, konserler, dans gösterileri, söyleşiler ile adeta bir festival havasında gerçekleşen güreş şenlikleri, aynı zamanda bu coşkuya tanık olmak isteyen yerli ve yabancı milyonlarca turisti ağırlayarak Antalya’nın turizm çeşitliliğine katkı sağlıyor. 

‘Türk’ün İlk Er Meydanı’ olarak nitelendirilen Elmalı ilçesinde düzenlenen Elmalı Yeşilyayla Yağlı Güreşleri, Konyaaltı Feslikan Yağlı Pehlivan Güreşleri, Kumluca Yağlı Güreşleri, Geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri, Manavgat Belediyesi Yağlı Pehlivan Güreşleri gibi yıllardır düzenlenen etkinlikler, her yıl güreş severler tarafından heyecanla bekleniyor ve büyük bir ilgiyle takip ediliyor. 

Ailelerin küçük yaştaki çocuklarını güreşe teşvik ettiği ve desteklediği bir kent olarak, sayısız pehlivan ve baş pehlivan yetiştiren Antalya, yurt genelinde katıldıkları müsabakalarda madalyaları toplayan, altın kemer ile ödüllendirilen sporcuları sayesinde, güreş tarihine adını altın harflerle yazdırıyor. Başarıları ile Antalya’nın gururu olan pehlivanlar, kente şölen atmosferini yaşatarak, sevgi gösterileri ile karşılanıyor.

İl genelinde belediyelerin verdiği destekler sayesinde, çok sayıda güreş sporcusu yetişiyor. Ve Ata sporu, daha geniş kitlelere tanıtılıp benimsetiliyor. Aynı zamanda, köklü bir geleneğin ve kültürün yaşatılması ve korunarak gelecek nesillere aktarılması sağlanıyor. 


Rafting- Kano

Debisi yüksek akarsularda raft denilen botlarla yapılan extrem bir spor dalı olan Rafting’in amacını, hızla akan sularda devrilmemek için verilen zorlu ve bir o kadar da eğlenceli mücadele oluşturuyor. Akarsuların zorluk derecelerine göre altı gruba ayrıldığı bu heyecan dolu sporda, 6. derece en zor parkurları, 1. derece en kolay parkurları ifade ediyor.  

Doğal ve tarihi güzellikleriyle muhteşem bir tatil cenneti olan Antalya, elverişli iklim ve coğrafi koşulları sayesinde, doğa sporları açısından çok çeşitli olanaklar sunuyor. Tabiat zenginlikleri bakımından birçok avantajlarla dolu olan kent, su kaynaklarıyla beslenen bolluk ve bereket kaynağı akarsularıyla ünlü. Gerek debisi yüksek ve hızlı akan gerekse debisi düşük ırmak ve çaylarında çeşitli su sporlarının yapılmasına imkan tanıyan Antalya, her yıl binlerce rafting ve kano tutkununu ağırlıyor.

Adrenalin ve macera dolu anlar yaşamak isteyenlerin akın ettiği Antalya’da, özellikle dağlardaki kar sularının erimesi sebebiyle, nehir sularının yükseldiği nisan – kasım ayları arası, rafting için en uygun dönemler oluyor.

Antalya’da, zengin flora ve faunasıyla bir tabiat harikası olan Köprülü Kanyon Milli Parkı’nın tüm güzelliklerini görebileceğiniz Köprüçay, yer altı suları ile beslenen Manavgat Irmağı, çok sayıda tarihi eserle karşılaşacağınız Alara Çayı ve oluşturduğu vadisinin doğal güzellikleriyle sizi büyüleyecek olan Dim Çayı, rafting için mükemmel adresler oluyor. 


Kaya Tırmanışı

Doğal oluşumlu kayalara veya yapay duvarlara tırmanma sporu olan Kaya Tırmanışı, son yılların en favori spor dallarından biri. İlk zamanlarda dağcılık faaliyetleri içerisinde değerlendirilen kaya tırmanışı, günümüzde başlı başına bir spor dalı olarak kabul ediliyor. İnsanların sınırlarını zorlayarak kendi güçlerini test ettikleri bu spor, güç, cesaret, sabır, dayanıklılık, dikkat ve konsantrasyon gerektiriyor. 

Türkiye’de giderek cazip hale gelen bu sporu icra eden tırmanış severler, her yıl sayıları giderek artan tırmanış bahçelerinde, farklı tırmanış türlerini deneyimleyebiliyor. Açık havayı tercih edenler, doğal kaya bloklarını içeren tırmanış bölgelerinde, macera ve heyecanla iç içe saatler yaşayabiliyor.  

Antalya, sporculara aynı anda birçok duyguyu yaşatan bu adrenalin dolu etkinlik için en cazip olanaklar sunan illerin başında geliyor. Her yıl dünyanın birçok yerinden kaya tırmanışı tutkunu, sıradanlıktan uzaklaşarak sıra dışı deneyimler ve unutulmaz anlar yaşayacakları kenti ziyaret ediyor. 

Konyaaltı ilçesine bağlı Geyikbayırı, 1300 tırmanış rotasıyla, Türkiye’nin en büyük kaya tırmanış bölgesi olurken, Avrupa ve dünyada en önemli tırmanış merkezleri arasında gösteriliyor. Dünya çapında bir tırmanış cenneti olan Geyikbayırı’nda, her seviyedeki kaya tırmanışçısı, farklı eğim ve zorluklardaki parkurları deneyimleyerek, mücadele, sabır ve meydan okumalarla dolu saatlerin ardından zafere ulaşıyor. Sporcular, yeşilin her tonunu görebilecekleri eşsiz bir doğanın içerisinde, benzersiz bir tırmanış serüveni yaşıyor. 

Geyikbayırı’nın yanı sıra Kumluca ilçesine bağlı, Likya Yürüyüş Yolu üzerindeki Olympos, başlangıç seviyesinden en zor seviyeye kadar yaklaşık 400’e yakın tırmanış rotasıyla, kaya tırmanışçıları için çok cazip seçenekler sunuyor. Sporcular, Olympos’un, yeşil ve mavinin kucaklaştığı muhteşem manzaraları arasında, kendilerini doğanın kucağına bırakarak, özgürlüğü ve sonsuzluğu hissedebiliyor. 


Kayak

Deniz, kum ve güneş turizminin yanı sıra kış mevsiminde de ziyaretçilerine cazip aktivite seçenekleri sunan Antalya, benzersiz iklim koşulları sayesinde, yılın belli dönemlerinde aynı anda hem deniz hem kayak keyfi yapabileceğiniz ender yerleşim bölgelerinden biri olma özelliğini taşıyor.

Antalya’da kış turizmi ve kayak denildiğinde ise akla ilk gelen bölge, Antalya’ya 45 km. uzaklıktaki, ılıman iklimiyle dikkat çeken ve Ekvator’a en yakın kayak merkezlerinden biri sayılan Saklıkent oluyor.

Ortalama kar kalınlığı 100 – 200 cm. olan Saklıkent Kayak Merkezi’nin en yüksek noktası, 2550 metrelik Bubi Dağı’nın zirvesi. Zirvede kalınlık, zaman zaman 4 metreye ulaşıyor. Kayak alanları ise 2000- 2400 metre yüksekliklerde yer alıyor. Merkezde, 10 Aralık- 10 Nisan tarihleri arasında yaklaşık 120 gün, kaliteli kayak imkanı bulunuyor. Sezon boyunca yaklaşık iki ay, güneşli ve pırıl pırıl bir gökyüzü, ziyaretçilerini bekliyor. 

Saklıkent Kayak Merkezi’nde, kayak yapmak isteyenler için profesyonel, orta derece ve amatör kayakçılara hizmet veren, kırmızı, siyah, mavi ve sarı olmak üzere dört adet kayak pisti hizmet veriyor. Kırmızı pist, sert virajlar ve dik yokuşlardan oluşuyor. Üst bölgesi kırmızı pist ile bağlantılı siyah pist, dik bir yamaç üzerine kurulu ve virajsız. Yumuşak eğimli mavi pist, orta derecede kayakçılar tarafından tercih ediliyor. Sarı pist ise eğitim amaçlı kullanılıyor. Ayrıca merkezde kayak dışında kızakla kaymak isteyenler için kızak pisti de bulunuyor.

Şehrin stresinden uzaklaşmak isteyenleri, eşsiz atmosferiyle büyüleyen Saklıkent’te, yaklaşık 500 adet dağ evi yer alıyor. Bunun dışında pansiyon ve oteller de mevcut. Konforlu konaklama seçenekleri ile ziyaretçilerine seçkin bir kayak tatili deneyimi sunan Saklıkent Kayak Merkezi, Antalya’nın kış turizmi konusundaki potansiyelini güçlendiriyor.


Motor Sporları

Antalya, doğal, tarihi ve kültürel güzelliklerin uyum içerisinde harmanlandığı eşsiz coğrafyasında, motor sporlarıyla ilgilenenler için çok cazip imkanlar sunuyor. 

Geçmişteki yıllarda Dünya Ralli Şampiyonası’nın gerçekleştiği Antalya, düzenlediği motor sporu organizasyonlarıyla dikkat çekiyor. Kepez ilçesinde yer alan drag pisti, Akdeniz OffRoad Kupası Yarışları’na, Türkiye Motodrag Şampiyonası’na ve Otodrag yarışlarına ev sahipliği yapıyor. Türkiye'nin dört bir yanından sporcuların katıldığı yarışlarda, tribünleri dolduran hız tutkunları, nefesleri kesen heyecan dolu anlar yaşıyor. Antalya’ya değer katan yarışlar, bölgenin motor sporları alanında taşıdığı büyük potansiyele dikkat çekiyor. 

Kemer ilçesi ise son yılların favori trendlerinden Enduro ile ön plana çıkıyor. Her yıl Sea to Sky Enduro Motosiklet Yarışları’na ev sahipliği yapan ilçe, binlerce yerli ve yabancı turisti ağırlıyor. Sea to Sky Enduro Motosiklet Yarışları, dört gün boyunca ‘Beach Race’, ‘Sky Race’, ‘Forest Race’ ve ‘Mountain Race’ etapları olmak üzere, toplamda 4 farklı etapta gerçekleşiyor. Zorlu parkurlarda dereceye girmek ve zafere ulaşmak için kıyasıya rekabet eden sporcular, çakıllı plajlar, kayalık bölgeler, rampalar, dağ yolları, yaylalar, kanyonlardan oluşan muhteşem manzaralarla dolu parkurlardan geçerken, Kemer’in tüm güzelliklerine yakından tanık oluyor. Ayrıca, dünyanın birçok bölgesinden bu sporun meraklıları, enduro motosiklet eğitimi almak için ilçeye geliyor. Motor sporları, Kemer’i daha geniş kitlelere tanıtarak, Antalya’nın alternatif turizm çeşitliliğine katkı sağlıyor. 


Plaj Voleybolu

İlk kez 1900’lü yılların başında Hawaii’de oynanmaya başlayan ve günümüzde, dünyanın pek çok yerinde severek oynanan plaj voleybolu, doğal ya da yapay kum sahalarda, çıplak ayakla, 2’şer kişiden oluşan takımlar arasında oynanıyor. 

Salon sporunu açık havaya ve deniz kenarına taşımaya imkan veren bu keyifli spor için, yaklaşık 640 km’lik sahil şeridi ile ünlü ‘Türk Riviera’sı Antalya, uçsuz bucaksız kumsallarıyla, çok cazip seçenekler sunuyor.

Daha önceki yıllarda Uluslararası Voleybol Federasyonu (FIVB) plaj voleybolu dünya turunun bir ayağı olan FIVB World Tour Antalya Open, FIVB World Tour Manavgat Open, Avrupa Voleybol Konfederasyonu (CEV) Plaj Voleybolu Yaz Festivali, Türkiye Voleybol Federasyonu (TVF) Pro BeachTour, gibi birçok plaj voleybolu etkinliğine ev sahipliği yapan Antalya, Türkiye’de plaj voleybolu konusunda söz sahibi illerin başında geliyor.

Dünyanın farklı köşelerinden sporcuların ve izleyici kitlesinin kıyılarında buluştuğu Antalya’da, plaj voleybolu için ilk akla gelen yerler Alanya, Manavgat, Serik oluyor. Bu bölgelerin dışında birçok yerde de bu coşku dolu sporun oynanacağı alanlar bulunuyor.

Antalya’nın turizm merkezlerindeki, üst düzey konaklama hizmeti sunan birçok tatil köyü ve otelin özel plajlarında, uluslararası standartlarda, plaj voleybolu sahaları bulunuyor. Turnuvaların yanı sıra yurt içi ve yurt dışından birçok plaj voleybolu sporcusu, antrenman ve hazırlık için uygun altyapıya sahip sahilleri nedeniyle, Antalya’yı tercih ediyor.


Tenis

Kitle turizmi dışında spor turizmi ile de adını her geçen gün daha çok duyuran Antalya, tenis tutkunları için birbirinden cazip seçenekler sunuyor. 

Elverişli iklim koşulları, modern ulaşım ağı ve konforlu konaklama seçeneklerinin yanı sıra uluslararası standartlara uygun nitelikli kortlara ve donanımlı tesislere sahip olan kent, her yıl yurt içi ve yurt dışından binlerce tenis meraklısı ile amatör ve profesyonel sporcuları ağırlıyor. 

Türkiye Tenis Federasyonu tarafından organize edilen, Profesyonel Tenisçiler Birliği (ATP) World Tour 250 seviyesinde düzenlenen 7 çim kort turnuvasından biri olan Antalya Open, Hülya Cup Tenis Turnuvası, Türkiye'nin ilk kez ev sahipliği yaptığı, teniste gençlerin dünya kupası kabul edilen BNP Paribas Junior Davis Cup ile Junior Billie Jean King Cup gibi ulusal ve uluslararası turnuvalara ev sahipliği yapan Antalya, tenisin kalbinin attığı ve dünya tenis camiasının yakından takip ettiği bir şehir oluyor. 

Antalya’da tenis öğrenebileceğiniz ve oynayabileceğiniz üst düzey hizmet veren tenis akademilerinin dışında, bazı otel ve tatil köylerinin de tenis sporu alanında büyük yatırımları bulunuyor. Tenis sayesinde kentte, sürdürülebilir turizm on iki aya yayılırken, alternatif turizm çeşitliliğine destek sağlanıyor.  


Triatlon

Tarihi 1978 yılına dayanan tiratlon, ilk olarak ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı John Collins’in, Hawai Adası’nda, 3,9 km’lik parkurda yüzme, ardından 185 km’lik parkurda bisiklet yarışı ve yine hemen ardından 42,195 km’lik parkurda maraton koşusuyla oluşturduğu, insan vücudunun dayanma kapasitesini ve gücünü sınayan bir spor dalı. 1983 yılında Avrupa’ya gelen triatlonun, 1991 yılında Türkiye’de ilk kez yapıldığı yer ise Alanya ilçesi. 

Antalya’nın sahil bölgeleri yüzme, bisiklet ve koşu sporlarının bir arada yapıldığı triatlon için en ideal ortamları sunuyor. Uygun iklim koşulları ve coğrafi avantajlar sayesinde triatlon sporcularının en sevdiği kentlerden biri olan Antalya, her geçen yıl daha çok sayıda sporcu tarafından tercih ediliyor. 

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok uluslararası sporcunun katıldığı Avrupa Şampiyonası’nın ayağı olarak düzenlenen Uluslararası Alanya Triatlonu ile Serik ilçesine bağlı Belek’te düzenlenen Ironman 70.3 Turkey Yarışları, triatlon camiasının en saygın etkinlikleri arasında yer alıyor.

Her yıl yüze yakın ülkeden bini aşkın yerli ve yabancı sporcuya ev sahipliği yapan yarışlarda, triatlon tutkunları, hız, kuvvet, beceri ve dayanıklılıklarını test ederek, kazanmak için kıran kırana mücadele ediyor. Seyircilerin de bu heyecana ortak olduğu yarışlar, Antalya’nın tanıtımına destek sağlıyor.


Yüzme

Hem bireysel hem takım halinde gerçekleştirilen yüzme, dünyanın en popüler spor dallarından biri olma özelliğini taşıyor. Sağlıklı bir yaşam sürmek ve fit bir vücuda sahip olmanın yanı sıra sularla iç içe olmanın verdiği pozitif enerji, özgürlük duygusu ve keyif, yüzme sporunu daha da ilgi çekici ve vazgeçilmez hale getiriyor. 

Olimpiyat oyunlarının da en sevilen branşlarından biri olan yüzme sporu için 640 km’lik sahil şeridi, masmavi, pırıl pırıl, temiz denizleri ile Antalya, şehir merkezi ve ilçeleri ile birlikte mükemmel bir seçenek oluyor.

Ilıman iklim koşulları ve ideal su sıcaklığı sayesinde, yaklaşık dokuz ay boyunca denize girilebilen Antalya, sunduğu imkanlarla amatör ve profesyonel yüzücülerin en sevdiği destinasyonların başında geliyor.   

Her yıl Likya – Kaş Kültür ve Sanat Festivali kapsamında Kaş – Meis Adası arasında yapılan yüzme yarışlarına katılan yerli ve yabancı yarışmacılar, yaklaşık 7 km’lik mesafeyi yüzerek, dostluğa kulaç atıyor. Farklı kültürleri bir araya getiren etkinlik, barışa katkı sağlıyor.

Alanya ise, dünyanın en büyük açık su yüzme yarışı serisi olan Oceanman’e ev sahipliği yapıyor. Yirminin üzerinde ülkeden binlerce sporcuyu ağırlayan etkinliklerde her yaştan sporcu, Alanya’nın muhteşem güzelliklerle dolu doğasında yarışıyor. Spor turizmine katkı sağlayan organizasyonlar, Antalya’nın dünya çapında tanınırlığını artırıyor.      


Spor Turizmi

Turizmin gözbebeği Antalya, doğal, tarihi ve kültürel zenginliklerinin yanı sıra, coğrafi özellikleri, elverişli iklim koşulları, gelişmiş ulaşım imkanları, yüksek standartlarda hizmet veren, donanımlı ve modern tesisleri ile ülkemizde spor turizmi konusunda ön plana çıkan illerimiz arasında yer alıyor. 

Antalya, dört mevsim boyunca, birçok spor dalına ev sahipliği yapıyor. Dünyaca ünlü tatil beldelerinde yer alan konforlu, lüks otelleri, nitelikli, kaliteli spor tesisleri ve profesyonel spor kulüpleri ile birlikte 640 km'lik sahil bandı, mavi bayraklı plajları, tertemiz, berrak denizleri, yaylaları, kanyonları, dağları, mağaraları, ırmakları sayesinde Antalya, birçok spor etkinliği için uygun lokasyon seçeneği sunuyor.

Futbol ve golf turizmi alanında dünya çapında bir marka olan kentimiz, yüzme, dalış, tenis, bisiklet, atletizm, triatlon, güreş, motor sporları, kano, rafting, kaya tırmanışı, dağcılık, kayak gibi spor faaliyetlerinin yoğun bir şekilde gerçekleştirildiği, spor ve sporcu dostu bir kent olarak tanınıyor.

Kent merkezi ve ilçeleriyle birlikte, ulusal ve uluslararası düzeyde gerçekleşen birçok turnuvaya ev sahipliği yapan Antalya’da, düzenlenen seçkin spor organizasyonlarına katılarak dereceler elde etmek, pek çok sporcunun düşlerini süslüyor.

Antalya’da, tatilleri süresince yeni hobiler edinmek isteyen adrenalin ve macera tutkunu turistlere yönelik, çok sayıda etkinlikler de düzenleniyor. Etkinlik öncesi eğitimlere katılan turistler, farklı deneyimler edinerek seyahatlerine renk katıyor ve unutulmaz bir tatil deneyimi yaşadıkları Antalya’yı, bir sonraki gezi planlarına tekrar dahil ediyor.

Ulusal ve uluslararası organizasyonların dışında, yüksek yaşam standartları açısından dikkat çeken kentin birçok farklı noktası, spor ve doğa tutkunlarına kucak açıyor. Geniş caddeleri, ferah ve bakımlı parkları, modern bisiklet ve yürüyüş yolları ile örnek bir şehircilik anlayışı sergileyen Antalya, profesyonel ve amatör sporculara tanıdığı cazip olanaklarla, spor turizmi konusunda iddiasını ortaya koyarken, her geçen yıl, dünya genelinde popülaritesini artırıyor.