Kaleiçi

Hem denizden hem karadan çevrili surlar arasında, tarihi eserleri, geleneksel evleri, labirenti andıran sokakları, eğlence mekanları ve hediyelik eşya mağazaları ile Antalya’nın incisi Kaleiçi’ni keşfetmeye hazır olun! Antalya’nın köklü tarihini gözler önüne seren ve yılın her dönemi yaşayan bir açık hava müzesi olan Kaleiçi’nin otantik atmosferine hayran kalacaksınız.

Kaleiçi

Antik Çağlardan bu yana tarihe tanıklık eden Kaleiçi, Antalya’nın kalbi konumunda. İki bin yılı aşkın süredir yaşayan tüm uygarlıkların ortak eseri olan ve günümüzde de modern bir yat limanı olarak kullanılan bölge, ziyaretçilerini otantik ve tarihi bir atmosferin içerisine sürükleyerek, zaman ve mekandan bağımsız, eşi benzeri olmayan bir yolculuğa çıkarıyor.

Kaleiçi, büyük bir bölümü yıkılmış ve yok olmuş, at nalı şeklinde, içten ve dıştan çevrili. Hem denize hem karaya sınırları olan surların, 80 adet burcu var. Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’nin ortak eseri olan surların içerisinde, yaklaşık 3.000 kadar kiremit çatılı ev bulunuyor. Rum, Selçuklu ve Osmanlı Mimarisi’nin büyüleyici izlerini taşıyan evlerin en karakteristik özellikleri, girişlerinin yanında bulunan merdivenli ve divanlı avlu. Kaleiçi Evleri’nin çoğunluğu, siyah beyaz geometrik veya figüratif desenli çakıl taşlarla döşeli. Bu taşlıklar, evlerin serin tutulmasına yardımcı oluyor. Evlerin avlularına dikilen ağaçlar ise, yaz sıcaklarında açık alanlara gölge veriyor. Evlerin belirgin nitelikleri, Antalya’nın mimari tarihini, bölgedeki yaşam tarzını, gelenek ve görenekleri en net şekilde ifade ediyor.

Kendine has özellikleri ve geleneksel dokusu nedeniyle, sit alanı olarak koruma altına alınan Kaleiçi, günün her saati hareketli, enerjik ve cıvıl cıvıl atmosferiyle, ziyaretçilerini hemen etkisi altına almayı başarıyor. Bölge günümüzde, rengarenk cumbalı evleri, dolambaçlı sokakları, müzeleri, butik otelleri, pansiyonları, restoranları, eğlence mekanları, hediyelik eşya ve halı mağazaları ile kültür, sanat ve eğlence merkezi olma niteliği taşıyor.

Antalya’nın köklü tarihini gözler önüne seren ve yılın her dönemi yaşayan bir açık hava müzesi olan Kaleiçi’ni keşfetmenin en güzel yolu ise, adeta birbirine bağlanan bir labirenti andıran dar, kıvrımlı ve gizemli sokaklarında kaybolmaktan geçiyor. Tarihi surlarının arasında keyifli bir yürüyüş yaparken, Hadrianus Kapısı, Saat Kulesi, Yat Limanı, Yivli Minare, Hıdırlık Kulesi, Karatay Medresesi, Mermerli Plajı gibi birçok arkeolojik, kültürel ve doğal güzelliklere tanık olacağınız, sizi her seferinde şaşırtacak işaretlerle karşılaşacağınız ve hemen her köşesinde enfes manzaralara rastlayacağınız Kaleiçi’nde, tarihe tanıklık ederek geçirdiğiniz benzersiz anları asla unutamayacaksınız.