Uluslararası Alanya Triatlonu

Tarihi 1978 yılında dayanan triatlon, ilk olarak ABD Deniz Kuvvetleri Komutanı John Collins’in, Hawai Adası’nda, 3,9 km’lik parkurda yüzme, ardından 185 km’lik parkurda bisiklet yarışı ve yine hemen ardından 42,195 km’lik parkurda maraton koşusuyla oluşturduğu, insan vücudunun dayanıklılığını ve gücünü sınayan bir spor dalı. 1983 yılında Avrupa’ya gelen triatlon, Türkiye’de ilk kez 1991 yılında Alanya’da yapılmaya başlanmıştır.

Dünyanın farklı ülkelerinden birçok uluslararası sporcunun katıldığı Uluslararası Alanya Triatlonu, triatlon camiasının en saygın etkinlikleri arasında yer alarak, her yıl yüzlerce sporcuya ev sahipliği yapıyor.

Uluslararası Alanya Triatlonu, erkekler ve kadınlarda, Avrupa Şampiyonası’nın bir ayağı olarak koşuluyor. Bine yakın sporcunun mücadele ettiği yarışlar, 1,5 kilometre yüzme, 40 km. bisiklet ve 10 km. maraton yarışından meydana geliyor. Organizasyonun son gününde, çeşitli yaş aralıklarında kısa mesafe yarışları da gerçekleştiriliyor.

 Her yıl, Uluslararası Alanya Triatlonu’nda sporcular, galip gelmek için kıran kırana rekabet ederken, Alanya sokaklarında ve sahillerinde heyecan ve hız dolu saatler yaşanıyor. Bitmek bilmeyen enerjileriyle parkurları tamamlamaya çalışan ve muhteşem performanslarıyla izleyicilerin hayranlığını kazanan yarışçılar, madalyaları kazanmak ve dereceye girmek için tüm güçlerini kullanarak, büyük bir efor sarf ediyor.