Runatolia Maratonu

İlk olarak 19 Mart 2006 tarihinde ‘Runtalya Uluslararası Antalya Maratonu’ adıyla, Türk turizminde farkındalık yaratarak çeşitliliği artırmak ve kış turizmine canlılık kazandırmak amacıyla gerçekleştirilen etkinlik, ilk düzenlendiği günden itibaren, dünyanın dört bir yanından sporcuları ağırlıyor.

2015 yılında ‘Runatolia Maratonu’ adını alan ve her yıl mart ayında gerçekleşen maratonda, binlerce koşu sevdalısının rekabet, heyecan ve eğlence dolu mücadelesiyle hareketlenen Antalya sokakları, unutulmaz anlara sahne oluyor.

Yurt içi ve yurt dışından sporcuların yoğun ilgi gösterdiği Runatolia Maratonu, profesyonel koşucuların yanı sıra amatör koşuculara da hitap ediyor. Oldukça sıra dışı görüntülerle karşılaşılan maratonda, bazı katılımcılar bebekleriyle, bazıları evcil hayvanlarıyla koşuya katılıyor. Bazı katılımcılar ise toplumsal konulara dikkat çekmek ve farkındalık yaratmak amacıyla, temalı tişörtlerle koşuyor.

Maraton, yarı maraton ve 10 km. disiplinleri gibi farklı kategorilere sahip Runatolia Maratonu’nda, düz ve tırmanışsız bir parkurda, şehir içini ve Antalya sahillerini kapsayan güzergahta koşan yarışmacılar, monotonluktan uzak, son derece renkli ve keyifli bir koşu deneyimi yaşarken, kentin tüm tarihi, kültürel ve doğal güzelliklerini yakından görme şansını buluyor.

Koşunun dışında, birçok yan aktivitenin yapıldığı Runatolia Maratonu içerisinde, çocukların yarıştığı ‘Minik Adımlar Koşusu’, bebeklerin anne ve babalarına doğru emekleyerek ulaşmaya çalıştığı ‘Baby Run’ ve her yıl merakla beklenen, kadınların 7 cm. yüksekliğindeki topuklu ayakkabılarıyla yarıştığı ‘Yüksek Topuk Koşusu’ gibi etkinlikler, katılımcılara eğlenceli ve neşeli anlar yaşatıyor.

Runatolia Maratonu, popülerliği ve festival havası yaşatan atmosferi sayesinde, sadece Antalya’nın değil Türkiye’nin de vazgeçilmez spor etkinliklerinden biri oluyor.