Alanya Ultra Trail

Tarih, kültür ve sporu aynı potada buluşturan bir organizasyon olan Alanya Ultra Trail, 2017 yılının mart ayından bu yana gerçekleştiriliyor. ‘Yörüklerin İzinde Torosların Zirvesine’ sloganıyla düzenlenen uluslararası maraton, her zorluk derecesine uygun keyifli parkurlarıyla, sporcuları yeni yerler keşfedecekleri ve Alanya’nın zenginliklerine şahit olacakları bir şehir turuna çıkarıyor.

Maratonun çıkış felsefesi, Yörükler ve ultra maraton koşucuları arasındaki büyük benzerlikler... Yüzyıllardır göçebe olarak yaşayan, günlük hayatlarını devam ettirmek için gerekli olan birkaç parça eşya dışında yanlarına yük almayan, asıl amaçları hayatta kalmak ve hayvanlarını besleyecek kaynaklara ulaşmak olan Yörükler;özgürlüklerine düşkün, güçlü ve mücadeleci insanlar. Bir taraftan da kış ve yaz aylarının çetin hava şartlarıyla mücadele eden, yaşam tarzlarıyla doğayla bütünleşen Yörükler, limitleri zorlayan, karşılarına çıkan engelleri aşan mücadeleci yönleriyle de maraton sporcularına oldukça benziyor.

Yörüklerin hayat tarzlarını, ultra maratoncuların yaşam felsefesiyle bağdaştıran Alanya Ultra Trail, yarışçıları, antik kalıntılar, surlar, tarihi kervan ve göç yolları, zorlu patikalar, köyler, muz bahçeleri ve harikulade manzaralar eşliğinde, muhteşem bir yolculuğa çıkarıyor. 

Etkinlikte, 76 km’lik Alanya Ultra Trail, 48 km’lik Toros Dağı Maratonu, 28 km’lik Keykubat Dağ Koşusu ve 15K Alaiye Etabı olmak üzere, her sporcunun tercihine göre farklı seviyelerde etaplar yer alıyor. Maratoncular, keyif, heyecan ve macera dolu bir gün geçirirken aynı zamanda çevrelerindeki eşsiz güzelliklere yakından tanıklık ediyor, kıyılardan yüksek tepelere çıkarak, 1 gün içinde 4 mevsimi yaşayabiliyor.

Alanya’yı adım adım tanıma imkanı sunan Alanya Ultra Trail, her aşamasında sunduğu benzersiz olanakları sayesinde, sıra dışı bir spor etkinliği olarak, hayatlarında unutamayacakları bir deneyim yaşamak isteyen sporcuların buluşma noktası oluyor.