Tahtalı Run to Sky

2015 yılından bu yana Kemer’de düzenlenen Tahtalı Run to Sky, Türkiye’de ilklere imza atan spor organizasyonlarından biri.

Tarih ve doğa ile iç içe bir koşu olma özelliğini taşıyan etkinlikte, sporcular Çıralı sahillerinden, olimpiyatların ilk meşalesinin yandığı yer olarak kabul edilen, ‘Tanrıların Dağı’ olan Tahtalı Dağı’na uzanan bir parkurda yarışıyor.

Ülkedeki en zorlu maratonlar arasında gösterilen Tahtalı Run to Sky, her biri farklı zorluk derecelerine sahip 4 kategoriden oluşuyor.

 116 km. uzunluğunda, 4800 metre irtifa kazanımına sahip, Türkiye’nin ilk 100 km üstü Skyrunning yarışı olan Tahtalı Ultra Sky’da sporcular, Tahtalı Dağı’nın çevresinde koşuyor. İlçenin eşsiz güzellikteki yaylaları ve dağ parkurlarını görme fırsatı veren yarış, Tahtalı Dağı’nın zirvesinde son buluyor.

 65 km. uzunluğunda, 4300 metre irtifa kazanımına sahip Berg Sky Race, Tahtalı Dağı’nın çevresinde koşulan ve zirvesinde sona eren, Avrupa ve Türkiye’nin en zorlayıcı parkurlarından biri olarak kabul ediliyor.

27 km. mesafeli, 2650 metre irtifa kazanımına sahip Tahtalı Run to Sky, Çıralı’da deniz kenarından başlayıp Tahtalı Dağı’nın zirvesine koşulan, mücadelelerle dolu olduğu kadar da keyifli bir parkur.

 12 km. mesafeli, 400 metre irtifa kazanımına sahip KemeRun ise Kemer ilçe merkezinden başlayıp Çalıştepe’ye doğru devam edilen bir patika koşusu. Tüm sporcuların koşabileceği seviyede olan KemeRun koşusu sırasında yarışçılar, ilçe merkezinin en güzel noktalarını yakından keşfetme imkanı buluyor.

 Deniz seviyesinden başlayıp, dağ zirvesinde sonlanan büyüleyici bir yolculuk olan Tahtalı Run to Sky, görkemli Tahtalı Dağı’nın tüm heybetini gözler önüne sererken, doğal güzellikleriyle ünlü ilçenin muhteşem coğrafyasını da Kemer sahillerinden başlayarak, tüm dünyaya tanıtıyor.