Tophane Mahallesi

Sahip olduğu orijinal özellikleri ile sadece Alanya’nın değil belki de tüm Türkiye’nin en güzel mahallelerinden biri sayılan Tophane Mahallesi, Helenistik, Roma, Bizans, Selçuklu ve Osmanlı Dönemleri’ne ev sahipliği yapan Alanya Kalesi sınırları içerisinde yer alıyor.

Eşsiz bir manzaraya karşı konumlanan mahalle, mimarisi ve zengin tarihi dokusuyla, bugün ilçenin cazibe merkezi haline gelmiştir ve son yıllarda artan restorasyon çalışmaları ile daha da önem kazanmıştır. 

Oldukça eğimli bir arazide kurulan ve evlerinin tamamı denizi gören mahalle, geleneksel sokak dokusu ile büyüleyici bir görselliğe sahip. Doğal su kaynağı bulunmaması nedeniyle mahalledeki her evin, kendisine ait bir su sarnıcı bulunuyor. 

13. yüzyıla ait mescit, Andızlı ve Tahta Minareli Camii ile Hagios Constantinous ve Mikail Archangelos Kiliseleri’nin aynı ortamda bulunduğu bir hoşgörü simgesi sayılan Tophane Mahallesi’ni ziyaretinizde, geleneksel dokuyu yakından incelemenize yardımcı olacak eski Alanya evlerinin yanı sıra ilçeye özgü su kabağı el sanatları atölyesini, restore edildikten sonra bir butik otele dönüştürülen eski bir balıkçı evini, Alanya Kalesi’ne has endemik bitki ve kelebek türlerini de görebilirsiniz.

Huzurlu ve sakin olduğu kadar tarihi ve doğal güzellikleri kucaklayan otantik atmosferiyle etkisi altında kalacağınız Tophane Mahallesi’ni keşfetmeden, Alanya’dan dönmeyin!