St. Nicholas Kilisesi

St. Nicholas Kilisesi, Demre ilçesine bağlı Gökyazı Mahallesi’nde bulunuyor. Patara Antik Kenti’nde doğan ve piskoposluk yaptığı Myra Antik Kenti’nde vefat eden Aziz Nikolaos, diğer bilinen adıyla ‘Noel Baba’ için yaptırılan mezar, bugün Demre’nin turizm potansiyelini artıran en önemli sembollerinden biri.

‘Mucizelerin Azizi’ olarak bilinen, yoksullara yardım etmesi ve hediyeler dağıtması nedeniyle çok sevilen Aziz Nikolaos anısına, Myralılar tarafından yaptırılan St. Nicholas Kilisesi, süslemeleri ve mimari üslubu ile Orta Bizans Dönemi kilise mimarisinin günümüze kadar ulaşan en nadide örneklerinden biri sayılıyor.

1994 yılından bu yana ziyarete açık olan kilisenin özgün temelleri üzerinde, değişik zamanlarda yapılmış birçok yapı bulunuyor. Bu sayede kilise, farklı dönemlerde inşa edilen bir kompleks görünümünü kazanıyor. Zaman içerisinde onarım gören kilisenin duvarları, Aziz Nikolaos’un gerçekleştirdiğine inanılan mucizeleri yansıtan resimlerle kaplı. Kilisenin içindeki, balık pulları ve akantus yaprakları ile süslü Roma Dönemi’ne ait lahitin, ebedi uykusuna yatan Noel Baba’ya ait olduğu düşünülüyor. 

Aziz Nikolaos’un çalınan kemiklerinin nerede olduğu ile ilgili türlü iddialar mevcut.  En yaygın inanışa göre, kemiklerin Haçlı Seferleri sırasında, İtalya’nın Bari şehrinden gelen tüccarlarca çalındığına ve İtalya’nın güneydoğu kıyısındaki San Nicola Bazilikası’nın bodrumuna konulduğuna inanılıyor. Kemiklerin kalan parçaları ise bugün Antalya Arkeoloji Müzesi’nde sergileniyor. 

Her yıl, Hristiyanlarca önemli bir tarih olan 6 Aralık'ta, Ortodoks mezhebine mensup çok sayıda ziyaretçi, Aziz Nikolaos’un ölüm yıldönümü sebebiyle, Demre'ye geliyor ve kilisede geniş katılımlı bir ayin düzenleniyor.