Selçuklu Av Köşkü

1230 – 1248 yılları arasındaki döneme tarihlenen Selçuklu Av Köşkü, Antalya- Kumluca Karayolu’nun Kemer 1 girişindeki ormanlık alan içinde yer alıyor. Kemer’e 10 dakika uzaklıkta olan eser, bilinen üç Selçuklu Av Köşkü'nden biri olmakla birlikte, bulunduğu bölgenin tek Selçuklu yapısı ve Türk- İslam Sanatı geleneğinin tek örneği olma özelliğini taşıyor.

Gerek dönemin mimari sanatını gerekse dini inanışını temsil etmesi nedeniyle, özel yapılar arasında yer alan köşkün çatısı kısmında bulunan Hz. Süleyman'ın mührü olarak bilinen iki eşkenar üçgenin birleşimi ile oluşan yıldız figürü, yapının önemini artırıyor. Yine, Tekelioğlu Beyliği’nin bayrağında bulunan altıgen yıldız kabartmalı taş merdiven, Selçuklu Dönemi’nden kalan en güzel örneklerden biri olarak kabul ediliyor. Giriş kapısı ve yakınında yer alan duvarı yıkılmış olan köşkün, çatı ve duvarlarının büyük bir bölümü, sağlam durumda bulunuyor.

İlçenin eşsiz doğasının yanı sıra arkeolojik ve tarihsel açıdan da nice güzellikler barındırdığının bir ispatı olan ve son yıllarda turizme kazandırılması için yoğun çalışmalar yapılan Selçuklu Av Köşkü, Antalya’nın köklü medeniyetini gözler önüne seren kültürel değerlerden bir tanesi olarak, Kemer’e ziyaretiniz sırasında keşfedilmeyi bekliyor.