Sarıhacılar Köyü – Tarihi Kervan Göç Yolu

Antalya’ya yaklaşık 150 km. uzaklıkta bulunan Sarıhacılar Köyü, Akseki ilçesine bağlı. Tarihi İpek Yolu’nun Alanya -Konya etabı üzerinde yer alan köy, yöreye özgü Osmanlı Mimarisi’nin örnekleri olan Düğmeli Evleri ile ünlü. 

 Ziyaretçilerine, Roma, Osmanlı ve Selçuklu Dönemleri’nde kervan ve göç yolu olarak kullanılan antik yollardan ilerleyerek, tarihin derinliklerine doğru bir yolculuk yapma imkanı sunan bölge, aynı zamanda önemli bir kültür ve alternatif turizm merkezi.

 Akseki’nin girişinde başlangıç noktası yer alan Tarihi Kervan Göç Yolu’nun Akseki- Sarıhacılar güzergahı, 3650 metre. Yolun Sarıhacılar – Belenalan Köyleri arasında kalan etabı ise 1 km. Birçok tarih ve doğa tutkunu macera severin yürüdüğü yol, düzgün aralıklarla işaretlenmiş bulunuyor.

 2007 yılında, ‘Korunması Gerekli Kültür Varlığı’ olarak tescil edilen ve sit alanı niteliği taşıyan Sarıhacılar Köyü, 800 yıllık köklü bir geçmişe sahip.  Köyün sokaklarında, inci gibi sıralanan Düğmeli Evler, daha ilk görüşte, misafirlerini tarih kokan bir atmosferin içine sürüklüyor. Eşsiz mimarileri ile tasarım harikası olan Düğmeli Evler, otantik dokularıyla son derece etkileyici bir görünüm sergiliyor.

 Sedir ağacı ormanlarıyla ve 600 yıllık tarihi camisiyle de meşhur olan köyde, Türkiye'nin en zengin etnografya müzelerinden biri de yer alıyor. Sarıhacılar Köyü Tarihi Kervan Göç Yolu’nda, tarih ve doğa ile iç içe geçen ve hayatınız boyunca unutamayacağınız sıra dışı bir yolculuk yapabilirsiniz.