Akseki Düğmeli Evler

Torosların kendine özgü geleneksel mimarisini yansıtan Düğmeli Evler, Akseki’nin simge yapıları arasında yer alıyor. En güzel örneklerini, ilçeye bağlı Sarıhacılar, Belenalan ve Bucakalan Köyleri’nde görebileceğiniz evler, tasarım harikası özellikleriyle dikkat çekiyor. 

Ahşap ve taş gibi yöreye özgü malzemelerle hazırlanan evlere, ‘Düğmeli’ denilmesinin sebebi ise mimari özelliklerinden kaynaklanıyor. Harç veya çimento gibi malzemeler kullanılmadan, genellikle iki katlı inşa edilen evlerde, kullanılan ahşaplar, iç içe geçip kenetlenerek, evin iskeletini oluşturuyor. İskeletin dışarıda kalan çoğunlukla sıvasız duvarlarına, dik şekilde atılan kısa parçalar, düğmeyi andırdığı için zaman içerisinde evler, yöre halkı tarafından ‘Düğmeli’ olarak adlandırılıyor.  

Sağlamlığı sayesinde depreme dayanıklı olan ve yıllara meydan okuyan evler, inşasında kullanılan doğal malzemelerden ötürü sürekli nefes alıyor. Hava akımı sayesinde de yazları serin kışları da sıcak kalıyor.  

Ziyaretçilerini adeta zamanda bir yolculuğa çıkaran, otantik dokularıyla son derece etkileyici bir görünüm sergileyen ‘Düğmeli Evler’i gezmeye, Akseki’den başlayabilirsiniz. İlçenin girişinde yer alan Sarıhacılar Tarihi Kervan Göç Yolu’nu izleyerek, adeta bir açık hava müzesi havası taşıyan Sarıhacılar Köyü’nün dar sokaklarında, saatleri unutarak dolaşabilirsiniz. Yolun ikinci parkurunda yer alan Belenalan ve Bucakalan Köyleri’nde ise yine bu eşsiz mimarinin en muntazam örneklerine rastlayabilirsiniz.