Naula Antik Kenti

Naula Antik Kenti, Antalya’nın Alanya ilçesine yaklaşık 10 km. mesafedeki Mahmutlar Mevkii’nde bulunmaktadır. Antik kent, Mahmutlar’ın kuzeydoğusundaki düzlük alana konumlanmıştır. 

Geçmişiyle ilgili kesin belgelerin olmadığı kentin, yakınlardaki Leartes Antik Kenti’nin limanı olduğuna dair görüşler mevcuttur. Mimari olarak da iki kent, benzer özellikler taşımaktadırlar.

33 dönüm üzerine kurulu Naula Antik Kenti, denize 200 metre mesafede yer almaktadır. Sit alanı olan ve etrafı surlarla çevrelenen kentte, Bizans Dönemi’ne tarihlenen eserler mevcuttur. Yapılarının birçoğu ise harap durumdadır. Doğu Roma İmparatorluğu’nun kültürünü yansıtan, mimarisini ve şehir planlamacılığını aktaran kentin en önemli kalıntıları arasında, altı adet tapınak, iki kilise ve antik tiyatro göze çarpmaktadır. İbadet edilen mekanların sayıca çokluğu, kentin din adamı yetiştirilen veya dini merkez rolü üstlenen bir konumda olduğunu düşündürmektedir.    

Naula Antik Kenti, günümüzde, yerleşim bölgesinin içerisinde kalmıştır. Endemik bitkilerle kaplı olan ve muz bahçeleri ile çevrelenen antik kent ile ilgili, Alanya Müze Müdürlüğü’nün restorasyon çalışmaları için proje geliştirme süreci devam etmektedir.