Idebessos Antik Kenti

Idebessos Antik Kenti, Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Karacaören Köyü’nde yer alır. Kuruluşu ve geçmişi ile ilgili bilgiler kesin olmamakla birlikte, Anadolu’nun eski halklarından olan Luviler tarafından kurulduğu düşünülmektedir. Yapılan araştırmalar sonrasında, kentin Likya Birliği’nin bir üyesi olduğu ortaya çıkarılmıştır. Idebessos halkının geçimini, kentin çevresindeki tarım alanlarından ve ormanlık araziden sağladığı söylenmektedir. 

Diğer Likya antik kentlerinden farklı bir yerleşim gösteren, ağırlıklı olarak Helenistik ve Roma Dönemi’ne ait kalıntıların yer aldığı kent, ziyaretçilerini zengin mezar mimarisine ev sahipliği yapan nekropolis ile karşılamaktadır. Az bir nüfusu barındıran ve düzlük bir alanda gelişen kentin etrafı, sur duvarlarıyla çevrilerek korunaklı bir akropol elde edilmiştir. Surların dışında kalan kısmında, küçük bir tiyatro mevcuttur. Kenti kuzey – güney yönünde kesen orman yolunun kenarında, şehre su temin etmekte kullanılan aquaduct’un kalıntılarına rastlanır. Tiyatronun kuzey tarafında, aquaduct’un ucunun bağlanması nedeniyle, hamam olduğu düşünülen bir yapı bulunur.

Idebessos Antik Kenti’nin en ilgi çekici yapıları arasında, çoğunluğunda kitabelerin görüldüğü üç lahitten oluşan köşeli aile mezarları dikkat çeker. Kabartmalı lahitler de bulunmaktadır. Bunlardan birinde kalkan ve mızrak tasvirlerini, diğer bir mezarda ise bir boğaya saldıran aslan tasvirini görmek mümkündür. Bizans Dönemi’nden kalma bazilika da görülmeye değer eserler arasındadır.