Etenna Antik Kenti

Antalya’nın Manavgat ilçesine yaklaşık 31 km. mesafede bulunan Etenna Antik Kenti, ilçeye bağlı Sırtköy Mahallesi’nde yer almaktadır. Kent, yöre halkı arasında ‘Dedekalesi’ olarak da adlandırılmaktadır. 

Etenna Antik Kenti,  Side'yi İç Anadolu'ya bağlayan Antik Yol hattının bir bölümü üzerindedir. Side Antik Kenti’nden başlayan yol; Lyrbe Antik Kenti’nden ve Etenna'dan geçerek, At İzi Mevkii, Çaltılı, Kesik Beli, Kız Taşı, Bahadın Oluğu, Eynif Ovası, Başlar, Ormana, İbradı ve Gembos Ovası’nı takip eder ve Konya’nın Beyşehir ilçesine ulaşır.

Geçmişi ile ilgili kesin bilgiler olmayan Etenna Antik Kenti’nin, çevresindeki diğer akropol kentleriyle aynı tarihsel süreci paylaştığı düşünülmektedir. Kentin kalıntılarının yansıttığı özellikler, Pamfilya’dan çok Pisidya Kenti olduğunu doğrular niteliktedir. Yapılan araştırmalar sonucunda, Etenna’nın, Selge Antik Kenti’nden sonra sikke basan Pisidya Kenti olduğu ortaya çıkarılmıştır. 

Denizden 900 metre yükseklikte, kayalar üzerinde yükselen bir tepenin üstüne kurulan Etenna Antik Kenti’nin kalıntıları, çam ormanlarıyla çevrelenmiştir. Günümüze ulaşan kalıntılar arasında en çok dikkat çeken, kenti çevreleyen surlardır. Kuzeyde yer alan ana giriş kapısından girildiğinde, ziyaretçilerini Antik Yol karşılamaktadır. Antik Yol, birçok kaya mezarının görüldüğü nekropole ulaşım sağlar. Diğer önemli buluntular arasında, heroon, kilise, agora, sarnıçlar ve hamam yer alır. Agoranın doğusunda, surların dibinde Bizans Dönemi’ne ait, aynı zamanda mahkeme salonu olarak da kullanılan dörtgen planlı bir bazilika mevcuttur.