Antiocheia ad Cragum Antik Kenti

Antiocheia ad Cragum Antik Kenti, Alanya’ya yaklaşık 64 km. Gazipaşa’ya 21 km. mesafede, ilçeye bağlı Güneyköy Nohut Yeri’nde konumlanmaktadır. 

Antik Çağ’da ‘Dağlık Kilikya’ olarak bilinen bölgenin sınırları içinde kalan, Roma ve Bizans Dönemleri’nde yerleşim gören ve tarihinin iki bin yıl öncesine dayandığı tahmin edilen kent, adını Kommegene Kralı IV. Antiochos’tan almıştır. 

Akdeniz’in kıyısında, deniz seviyesinden 300 metre yükseklikte bulunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nin kalıntıları, günümüzde oldukça geniş bir alana yayılmaktadır.

Kentteki yapılar, denize doğru dik inen üç tepe üzerinde yer almaktadır. Birinci bölümde, zafer takı, sütunlu cadde, hamam, agora ve kilise kalıntıları görülebilir. İkinci bölüm, Kilikya Bölgesi’ne özgü mezar yapılarının bulunduğu nekropol alanıdır. Üçüncü bölüm, denize uzanan sarp kayalar üzerindeki Orta Çağ kale kalıntılarından oluşmaktadır. Kentin kuzeyinde ise bir tapınak kalıntısı vardır. Kent merkezinde Triconchos olarak adlandırılan, üç duvarı apsis biçimindeki, dini bir işlevi olduğu sanılan yapı mevcuttur. 

Kentte yapılan arkeolojik kazılar sırasında 2015 yılında bulunan,  M.S. 2. yüzyıl veya M.S. 3. yüzyıla ait olduğu tahmin edilen Medusa Başı, ayrıca dikkat çekmiştir. Saçında yılanlar hala görülebilen başın yüzü, fazla tahrip olmamış, iyi bir durumdadır. 

Ziyaretçilerine farklı kültürlerin etkileşiminde, eşsiz bir serüven sunan Antiocheia Ad Cragum Antik Kenti’nin içerisinden geçilerek gidilen Delik Deniz ve Kral Koyu, bölgenin daha geniş kitlelerce tanınmasını sağlamıştır. Konumu sayesinde bir zamanlar önemli bir ticaret merkezi olarak bilinen antik kent, günümüzde tarihin yanı sıra cezbedici doğal güzellikleri ile de tarih ve doğa tutkunlarını kendisine çekmektedir.