Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi

Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, Kaleiçi Barbaros Mahallesi'nde, korunması gerekli kültür varlığı olarak, tescilli iki binada yer alıyor. Geleneksel kültürümüze ait unsurları korumak ve gelecek nesillere aktarmak misyonuyla kurulan müze, Antalya’daki en seçkin özel müzelerden biri olarak hizmet veriyor.             

Suna ve İnan Kıraç tarafından oldukça harap bir durumda satın alındıktan sonra, 1993 -1995 yılları arasında titizlikle restore edilen bu yapılardan ilki, iki katlı, geleneksel dış sofalı bir Türk evidir. Ev, gerekli onarımları yapıldıktan ve kalem işi bezemelerle süslendikten sonra, 19. yüzyılın ikinci yarısı Kaleiçi yaşamından kesitlerin, özel efektlerle birlikte sunulduğu bir etnografya müzesi olarak düzenlenmiştir. Odalarda sırasıyla, kahve ikramı, damat tıraşı ve kına gecesi gibi günümüze kadar süregelen geleneksel Türk Halk Kültürü’nü yansıtan öğeler konu alınmıştır.

İkinci bina ise Aya Yorgi adına inşa edildiği bilinen bir Ortodoks kilisesidir. Dikdörtgen plana sahip yapının tavanı ve iç duvarları, kalem işi bezemelerle süslüdür. Onarım sonrası, bir sergi mekânı olarak düzenlenen kilisede, Suna ve İnan Kıraç koleksiyonundan, değişik kültür ve sanat eserleri sergilenmekte ve çeşitli kültürel etkinlikler düzenlenmektedir. 

Geleneksel mimari anlayışı ve dönemin yaşam tarzını doğru biçimde tanıtarak, gelecek nesillere aktarma misyonuyla hizmet veren Suna & İnan Kıraç Kaleiçi Müzesi, sahip olduğu kültür zenginliği bakımından, mutlaka ziyaret edilmesi gereken müzeler arasındadır.