Salamut Yaylası

Antalya’nın Akseki ilçesine bağlı Çaltılıçukur ve Pınarbaşı Köyleri’nin yaylası olan Salamut Yaylası, Toros Dağları’nın iki bin metre yüksekliğinde yer alıyor.

Yaylaya iki yoldan gidilebiliyor. Antalya Akseki karayolu üzerinden ilerlenerek ilçeye varmadan Geyran Köyü’ne dönerek, Taşlıca ve Güzelsu Köy Yolu’nu takip edip yaylaya varabilirsiniz. Yine Antalya Akseki Karayolu takip edildikten sonra Murtiçi Köyü’nden sağa dönerek, Çukurköy, Çaltılıçukur ve Pınarbaşı Köyleri’nden geçip yaylaya ulaşabilirsiniz. 

Salamut Yaylası, birçok bitki ve hayvanın yaşam alanı olan zengin ekosistemi ile yörenin en güzel ve en önemli yaylalarından biri olma özelliğine sahip. 

Yaz aylarında nüfusu civar köylerden gelenlerle artan yaylada, ekonomik uğraş olarak, çoğunlukla küçükbaş hayvan besiciliği yapılıyor. Özellikle de keçi besleniyor. Bir kısım aile de arıcılıkla uğraşıyor.

Salamut Yaylası, yörenin atmosferine uygun çardakları ve Türkmen obalarına ait kalıntılarla da dikkat çekiyor. Eski insanların yaşantılarının izlerini, burada yakından inceleyebilirsiniz.

Ziyaretçilerini verimli su kaynakları ve püfür püfür esen serin dağ havası ile karşılayan yayla, sedir, ardıç ve katran ağaçlarından oluşan yemyeşil tabiatı sayesinde, tabiat ile baş başa kalmak, ormanın içerisinde kamp yapmak, doğa yürüyüşleri ile bölgeyi keşfetmek isteyenler için ideal bir adres. Yaylada elektrik mevcut; ancak konaklamayı düşünen ziyaretçilerin, ihtiyaçlarını önceden temin etmeleri tavsiye ediliyor.