Ovacık Yaylası

Ovacık Yaylası, Antalya’nın Kemer ilçesinin 24 km. batısında yer alıyor. Kemer Kuzdere Mahallesi Kesme Boğaz Mevkii üzerinden asfalt yol ile yaylaya gidilebiliyor. 1100 metre rakımlı yayla, kıyı Beydağları ile merkezi Beydağları arasında bir geçiş noktası sayılıyor.

Yöre halkının çoğunlukla buğday ve ceviz yetiştiriciliği ile uğraştığı yayla, geniş ve düz alanlarıyla ideal bir yerleşim bölgesi. Ortasından yağmur ve kar sularının aktığı, çok derin olmayan bir dere yatağı ile devam ediyor. Özellikle bahar aylarında etrafı saran çayırlar sayesinde, uçsuz bucaksız bir yeşillikle ve kır çiçekleriyle baş başa kalacağınız Ovacık Yaylası’nda, kartpostalı andıran görüntülere rastlamak mümkün. 

Beydağları’nın üzerinden muhteşem bir Akdeniz manzarası sunan yayladan, Tarihi Likya Yolu’nun Beycik – Göynük Kanyonu ve Phaselis – Göynük Kanyonu rotaları geçiyor. Son yıllarda dağcıların en popüler tırmanış güzergahlarından biri olarak öne çıkan 2150 metre rakımlı Teke Dağı da Ovacık Yaylası’nın sınırlarında bulunuyor. Birçok adrenalin tutkunu, macera dolu bu zorlu parkuru denemeyi düşlüyor.  

Ovacık Yaylası’nda konaklamak isteyenler için bir tesis mevcut. Ayrıca ziyaretçilerini tertemiz bir dağ havası ve doğal güzellikleri ile baş başa bırakan çevre, doğa yürüyüşleri, bisiklet, tırmanış, jeep safari turları gibi aktiviteler için, zengin olanaklar sunuyor.