Ördübek Yaylası

Antalya il merkezine yaklaşık 148 km. Finike’ye 47 km. uzaklıkta yer alan Ördübek Yaylası, ilçenin kuzey tarafında kalıyor. Yazırköyü’ne 8 km. mesafede olan ve yaz aylarında Finike’den minibüslerle ulaşılan yaylaya, Finike- Elmalı Karayolu’nun 41’inci km’sinden batıya doğru dönüldüğünde, 6 km’lik asfalt bir yol izlenerek çıkılabiliyor.

Ördübek Yaylası, ağırlıklı olarak Kumluca, Turunçova, Demre ve Yazır’dan gelen yaylacılar tarafından kullanılıyor. Daha çok sayfiye yeri olarak kullanılan yaylada, kış aylarında kimse yaşamıyor. Yeşilliklerle kaplı bölgede, hayvancılık yaygın olarak yapılıyor. 

Çok fazla yerleşim bulunmadığından, doğal güzelliklerini bugüne kadar koruyabilen Ördübek Yaylası, asırlık sedir ağaçlarının yanı sıra karaçam ve ardıç ağaçlarının çevrelediği, çok geniş bir alana yayılıyor. Tabanı dağ çayırları ve kır çiçekleri ile örtülü yayla, ziyaretçilerine doğanın kucağında huzurlu saatler vadediyor. 

Ördübek Yaylası, tüm doğaseverlere kapılarını açıyor. Bütün görkemleriyle yıllara meydan okuyan heybetli ağaçların gölgesinde, kuş cıvıltılarını dinleyerek, serin havada keyifli yürüyüşler yapabilirsiniz. Yaylanın yakınlarında bulunan Arykanda Antik Kenti, Avlan Gölü, Çığlıkkara Tabiatı Koruma Alanı, bölgeyi ziyaretinizde keşfedebileceğiniz öncelikli rotalar olarak öne çıkıyor.

Elektriğin olduğu yaylada, su kaynakları oldukça kıt. Kamp için yaylaya gelen ve birkaç gün konaklamayı isteyenlerin, temel ihtiyaç malzemelerini yanlarında bulundurmaları tavsiye ediliyor.