İmecik Yaylası

Antalya il merkezine 95 km, Korkuteli ilçesine 35 km. uzaklıkta olan İmecik Yaylası, 2200 metre rakımdaki Beydağları’nda, Korkuteli sınırları içerisinde yer alıyor. 

Anadolu Selçuklu Devleti’nin önemli hükümdarlarından Gıyaseddin Keyhüsrev’in Antalya’yı fethinden önce, Torosları yurt edinen Yörüklerin ilk yerleşim alanlarından biri olan İmecik Yaylası, sekiz yüz yıllık köklü geçmişi ile biliniyor.

İmecik Yaylası, her yıl temmuz ayında düzenlenen Geleneksel Beydağları İmecik Yayla Şenlikleri ile Türkiye’nin dört bir yanından gelen Yörükler’in buluşma ve kaynaşma noktası oluyor. Renkli görüntülere sahne olan şenliklerde, birçok eğlenceli gösteriler yapılıyor, heyecanlı yarışmalar düzenleniyor. Bu esnada, bu toprakların ayrılmaz bir parçası olan Yörükler’in örf ve adetleri, kültürleri, yöresel değerleri yaşatılarak ve daha çok kişiye tanıtılarak, gelecek kuşaklara aktarılıyor. 

Yaz aylarında oldukça serin bir havaya sahip olan yayla, birçok güzelliği içinde barındıran yalın ve çarpıcı doğasıyla, ziyaretçilerini büyülüyor. Yaylanın çevresi, doğa yürüyüşleri ve tırmanış için ideal bir ortam sunuyor. Etekleri İmecik Yaylası’ndan başlayan, yaklaşık 2774 metre yüksekliği ile Beydağları’nın en yüksek zirvelerinden biri olan Eren Dağı, dağcıların en çok tercih ettiği tırmanış rotalarından biri olarak öne çıkıyor.