Gömbe Yaylası

Antalya’nın Kaş ilçesine 65 km. uzaklıktaki Gömbe Yaylası, Torosların batı uzantılarından Beydağları’nın ikinci en yüksek zirvesi olan, 3024 metrelik Akdağ'ın eteklerinde yer alıyor.

Antalya’nın kavurucu sıcaklarının hüküm sürdüğü yaz mevsiminde bile ferah ve soğuk havasıyla tanınan yayla, denizden 1200 metre yüksekliği ile Antalya’nın en serin yaylalarından biri olarak tanınıyor.   

Bir zamanlar en eski yağlı güreş müsabakalarının yapıldığı yer olan yaylanın Hristiyanlık döneminde dini bir merkez olduğu söyleniyor.

Kaş merkezden kalkan turları tercih ederek keşfedebileceğiniz yaylaya giden asfalt yollar, son derece rahat. Özel araçlarınızla da kolay ve konforlu bir şekilde ulaşım sağlayabilirsiniz. 

Özellikle elma üretimiyle dikkat çeken Gömbe Yaylası, yemyeşil bitki örtüsü, içinden fışkıran zengin su kaynakları ile yaz dönemi seracılığında, ülkenin öne çıkmaya başlayan verimli tarım alanlarından biri olma özelliği taşıyor. 

Gömbe Yaylası'nın hemen üzerinde yer alan Yeşilgöl ve Uçarsu Şelalesi’nin suları, Çayboğazı Barajı'nda birikiyor. Bu sular, Elmalı ve Gömbe Ovaları'nın hayat kaynağı oluyor. Ayrıca bu suyun bir kısmından, Kaş ve Demre'nin mahallelerinin, içme suyu ihtiyacı karşılanıyor.

Gömbe Yaylası, elmasının yanı sıra, armudu, cevizi, Akdağ’dan getirilen karlarla yapılan pekmezli karlaması ve meşhur Gömbe Kebabı ile de ünlü. Yaylaya gelenlerin tatmadan dönmediği bu özel lezzet, keçi etinden yapılıyor ve odun ateşiyle yanan fırınlarda pişiriliyor.

Bu çevresine bolluk ve bereket getiren yayla, eşsiz doğal güzellikleri, tertemiz havası, büyüleyici manzaraları, huzur veren atmosferi ile birçok kişinin kaçış durağı oluyor. Sadece yerlilerin değil doğa tutkunlarının ve fotoğraf meraklılarının da gözdesi olan yaylada dileyenler, suların özgürce aktığı ağaçların arasındaki tesislerde günün tadını çıkarabilir. Piknik ve doğa yürüyüşleri ile ortamın güzelliklerini doyasıya hissedebilir. Konaklamayı seçenler ise yöreye özgü sedir ağaçlarından yapılan, yeşillikler arasındaki bungalovlarda kalarak, unutulmaz bir tatil deneyimi yaşayabilir.

Dillere destan güzelliği ile yerli ve yabancı birçok ziyaretçinin yoğun ilgi gösterdiği yayla hem tabiatın benzersiz köşeleri hem de antik zamanın ruhunu yansıtan tarihi kalıntıları ile keşfedilmesi gereken rotalardan biri oluyor.