Göktepe Yaylası

Akseki’ye bağlı Göktepe Yaylası, ilçe merkezine 32 km. mesafede bulunuyor. Yaz aylarında yöre halkının sıcaklardan kaçış yeri olan yayla, doğa tutkunları tarafından da sıkça ziyaret ediliyor. Manavgat ilçesindeki Saraçlı Köyü’nde yaşayan Yörükler de yaylanın diğer misafirleri.

2.200 metre rakımlı yaylanın toprak yolları, genellikle kar yağışından ötürü kış mevsiminde kapanıyor. Yaz mevsiminde nüfusu artan yaylada, koyun ve keçi besiciliği yapılıyor.

Yaylayı ziyaretinizde, Yörüklerin el işçiliklerinin en nadide örneklerinden ‘Kolan’ adlı kuşaklara rastlayabilirsiniz. Obalarda kurulan tezgahlarda bazı Yörük Kadınları, pamuk, yün ve kıl ipliklerden yapılan enli kuşaklar olan ‘Kolan’ları üreterek geçimini sağlıyor. Yörüklerin mirası sayılabilecek bu değerli sanat, hayvanların koşum takımlarında, heybe, sepet gibi taşıma araçlarında, başlıklarda, develeri, atları süslemede, kadın kıyafetlerinde, elbiselerin kuşak bağlarında, çocuk kundaklarında kullanılıyor.

Göktepe Yaylası, bakir kalmış tabiatı, serin havası ve sakin atmosferi ile yaz aylarında huzur ve sakinlik arayanlar için, adeta bulunmaz bir cennet haline dönüşüyor.