Gökbel Yaylası

Doğal güzellikleri ile Alanya’nın en popüler yayları arasında sayılan Gökbel Yaylası, Akdağ ve Sulugöl Tepe tarafından çevrelenmiş bir konumda, Antalya’ya 140 km. Alanya’ya 7 km. mesafede yer alıyor. 

Orta Toroslar’da bulunan ve sırtını Batı Toroslar’a dayayan 1650 metre rakımlı yayla, yaz aylarında Yörük kültürünü halen yaşatmakta olan Kestel Halkı’nın büyük bir kısmının ikamet yeri olarak biliniyor. 

Gökbel Yaylası, Türkiye’nin en önemli bitki alanlarından biri olarak dikkat çekiyor. Bölgenin bitki örtüsü büyük ölçüde, Toros Göknarı, kızılçam, sedir, karaçam, ağırlıklı saf ve karışık ormanlar ve dağ çayırları ve step topluluklarından oluşuyor. Bölgede kayıtlı 600’den fazla bitki örtüsünden 115’i, sadece Türkiye’ye özgü bitkiler. Bölge, endemik bir tür olan Pamfilya Kertenkelesi’nin de yaşam alanı.

Gökbel Yaylası’nda yöre halkı tarafından, tarım, soğanlı bitki yetiştiriciliği, hayvancılık, arıcılık, mantarcılık gibi faaliyetler gerçekleştiriliyor. 

Yaz aylarında serin, tertemiz havası ve doğal güzellikleri ile ziyaretçilerine doyumsuz günler yaşatan yayla, her yıl 2 gün süren geleneksel Gökbel Yağlı Pehlivan Güreşleri Festivali'nde de ev sahipliği yapıyor. Heyecanlı müsabakalara sahne olan güreş festivalinde, ünlü sanatçıların konserleri ve çeşitli etkinliklerle şenlenen yaylanın, pazar alanına kurulan Yörük çadırlarında, bölge halkı bir araya geliyor. 

Elektrik, içme suyu gibi temel ihtiyaçların sorunsuzca karşılandığı Gökbel Yaylası’nda, keyifli ve konforlu bir konaklama deneyimi yaşanıyor.