Gedevet Yaylası

Gedevet Yaylası, Alanya’ya 25 km. mesafede, ilçeye bağlı Dere Köy sınırları içerisinde yer alıyor. Yaylanın deniz seviyesinden yüksekliği, 1.050 metre. Yolu çiftlik evleri ve villalarla dolu yaylaya, araçlarla zahmetsizce çıkılabiliyor.

Bilinen rivayete göre, Fatih Sultan Mehmet zamanında Alaiye’yi Karamanoğulları’ndan almak için görevlendirilen Gedik Ahmet Paşa, Konya üzerinden Taşatan ve Gedevet yoluyla, şehre inmiş. Gedik ismi zamanla Gedevet olarak söylenmeye başlamış.

Gedevet Yaylası hem ilçe merkezine yakınlığı hem de serin havası sayesinde, Alanyalılar tarafından yoğun ilgi görüyor. Yayla, 2006 yılından bu yana, aynı zamanda piknik ve mesire yeri olarak kullanılıyor. İçerisinde bulunan kamelyalar, hamaklar, piknik masaları sayesinde yayla, ziyaretçilerine, doğanın kucağında özgür ve keyifli saatler geçirme olanağı sunuyor. 

Gedevet Yaylası, zengin bir bitki örtüsü ile kaplı. Yaylayı çevreleyen çam ormanları, asırlık çınar ağaçları, temiz havası, yemyeşil doğası, bölgenin ayrıcalıklarını artırıyor. Yaylada, yılın belli dönemlerinde iklim koşullarına bağlı olarak, kar görmek mümkün. 

Çinilerle süslü çeşmesi sağlam durumdaki yaylada, turfanda sebzeler, elma, armut, fındık, kızılcık, kestane, kiraz, üzüm ve incir gibi ürünler yetişiyor. Yayla yolundaki eşsiz doğa manzaraları ve bölgeyi çevreleyen yoğun çam ormanlarının büyüleyici atmosferi ile kendinizi sanki Karadeniz yaylalarındaymış gibi hissedebilirsiniz.