Gedelme Yaylası

Antalya şehir merkezine 60 km. Kemer’e ise 18 km. uzaklıkta bulunan Gedelme Yaylası, Kuzdere Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Kesme Boğazı Mevkii’nden ulaşımı sağlanan yayla, oldukça eski bir yerleşim bölgesi. 

Yaz aylarında nüfusu artan, kış mevsiminde de bir kısım yöre halkının yaşamını sürdürdüğü 700 metre rakımlı yaylada, elma ve ceviz yetiştiriciliği ile hayvancılık yapılıyor. 

Dillere destan güzelliği ile doğaseverlerin ve spor tutkunlarının en sık tercih ettiği kaçış duraklarından biri olan Gedelme Yaylası, alabildiğine yeşilliklerle kaplı. Özellikle bahar aylarında göz alıcı manzaralara tanık olacağınız yayla, tertemiz dağ havası, zengin bitki örtüsü ve panoramik görselliği ile ziyaretçilerini etkisi altına alıyor.

Tarihi Likya Yolu’nun Beycik- Yayla Kuzdere- Gedelme- Göynük Yaylası güzergahı üzerinde konumlanan yayla, her yıl yürüyüş ve bisiklet grupları ile doğayla baş başa kalmak isteyen macera severleri ağırlıyor.

Gedelme Yaylası, birçok önemli değere de ev sahipliği yapıyor. Yaylayı ziyaretinizde, M.S. 9. yüzyıl Bizans Dönemi’ne tarihlenen ve zamanında tahıl deposu niteliğinde kullanılan Gedelme Kalesi’ni keşfedebilirsiniz. Kalenin yakınlarında, Türkiye’nin anıt ağaçları arasında gösterilen 2500 yıllık çınar ağacı yer alıyor. Ağaç, devasa gövdesi ve heybetli görünümüyle, asırlara meydan okumayı sürdürüyor. Kalenin yaklaşık 65 metre güneyinde ise Peynir Deliği Mağarası bulunuyor. Toplam uzunluğu 74 metre olan mağaranın büyük bir bölümü kuru. Girişe göre 19 metre olan en derin yerinde, ufak bir gölcük mevcut. İçindeki sarkıt, dikit ve sütunlarıyla vahşi bir güzellik sergileyen mağara, Gedelme Yaylası’na gelen misafirlerin ve turların ilgisini çekiyor.

Konaklama tesisinin yanı sıra restoranların da hizmet verdiği yayla, doğal, tarihi ve coğrafi zenginlikleri ile göz dolduruyor. Özel araçlarınızla çıkabileceğiniz yaylaya, yaz aylarında minibüs ile de ulaşım sağlanıyor.