Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı

Zengin florası sayesinde adeta doğanın içerisinde bir sığınak olan Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı, Antalya’ya 20 km. uzaklıkta. 1986 yılından bu yana ziyarete açık olan park, temiz havası, yemyeşil tabiatı ve büyüleyici manzaralarıyla, sayısız ziyaretçiyi günübirlik dinlenme ve piknik gibi aktiviteler için kendine çekiyor. 

7 adet küçük göletin, küçük şelaleciklerle birbirine bağlandığı 2 km’lik bir kanyon içindeki şelalenin yer aldığı tabiat parkı, bölgenin 100’den fazla kuş çeşidini içinde barındırıyor.

Yaklaşık 33 hektar alana sahip olan Kurşunlu Şelalesi, her gün 18 metre yükseklikten dökülen suyun büyüleyici görüntüsüne tanık olmak isteyen yüzlerce ziyaretçiyi ağırlıyor. 

Şelalenin bulunduğu tabiat parkının sahip olduğu doğal güzellikleri ve eşsiz florası, bölgeyi doğa yürüyüşü, bitki ve hayvanları gözlemleme gibi ekoturizm faaliyetleri açısından öncelikli bir konuma getiriyor. Kızılçam, defne, söğüt gibi ağaçlardan ve maki bitkilerinden oluşan tabiat parkı içerisinde, ziyaretçiler için seyir terasları ve oyun alanları yer alıyor. 

Şelaleyi kaplayan patika yol, yaklaşık 45 dakikalık keyifli bir gezinti ile yürünebiliyor. Özellikle yürüyüş parkurundaki bitki tüneli, fotoğraf meraklılarına muhteşem enstantaneler yakalama fırsatı veriyor. Yürüyüş esnasında, parkın faunasının bir parçası olan sincap, tavşan, su kaplumbağası gibi hayvanlara rastlayabilirsiniz. 

Kurşunlu Şelalesi Tabiat Parkı’nda, görülmesi gereken yerlerden en önemlileri arasında, günümüzden 200 yıl önce bölgede yaşayan köylüler tarafından inşa edilen Tarihi Su Değirmeni bulunuyor.  Günümüze ulaşmayı başaran su değirmeni, hala kullanılabiliyor. Özellikle şelalenin arkasında yer alan gizli mağara da ziyaretçilerin en çok ilgi gösterdiği yerlerden bir diğeri.