Yukarı Düden Şelalesi

Yukarı Düden Şelalesi, şehir merkezine 10 km. uzaklıkta, Kepez ilçesi sınırları içerisindeki Şelale Mahallesi’nde bulunuyor. Antalya’nın görülmesi gereken doğal güzellikleri arasında ilk sıralarda yer alan şelale, çevresindeki mesire ve piknik alanları ile şehrin içerisinde yemyeşil bir vahayı andırıyor.

Büyük İskender’in bölgeden geçtiği sırada atlarına bu şelaleden su verdiği söyleniyor. Bu nedenle Düden Şelalesi, bazı kaynaklarda İskender Şelalesi olarak da geçiyor.

Görsel bir şölen sunan suyunun görüntüsü, oyuklarla kaplı gizemli mağarası ve daha birçok doğal güzelliği ile Antalya’nın cazibe merkezleri arasında yer alan şelalenin suları, yaklaşık 20 metre yükseklikten dökülürken etkileyici manzaralar oluşturuyor.

Antalya şehir merkezine göre daima daha serin olan şelaleyi gezerken büyüleyici bir atmosfere şahit olmanın yanı sıra, yeşillikler arasında kuş cıvıltılarını duyabilir, gürül gürül akan suyun rahatlatıcı sesini dinleyebilirsiniz. Şelalenin oluşturduğu doğal havuzlar, bambaşka bir görsellik sunuyor. Şelale içerisinde manzaraya karşı konumlanan restoranlar, kahvaltı mekanları mevcut. Dileyenler, kendi yiyecek içeceklerini getirerek bu benzersiz atmosferde piknik yapabiliyor.  

Bir doğa harikası olan Düden Şelalesi, içerisindeki antik kalıntılarla da tarihe ışık tutuyor. Şelale sınırları içindeki M.Ö. 2. ve 7. yüzyıla ait antik zeytinyağı işliği ve antik mezarlar, zamana meydan okumaya devam ediyor.

Şelale, enfes güzelliği ile bazı filmler, diziler ve gelin- damatlar için stüdyoya ve sete dönüşüyor. Fotoğraf albümünüze renk katacak en estetik kareleri burada çekebilirsiniz. Cennetten bir köşe olarak nitelendirilen şelale, her yıl rutin şehir hayatından uzaklaşmak isteyen şehir sakinlerini ve yüz binlerce yerli/yabancı turisti ağırlıyor.