Uçarsu Şelalesi

Vahşi güzelliğiyle dikkat çeken Uçarsu Şelalesi, Kaş ilçesine bağlı Gömbe Yaylası’nın üzerindeki Batı Toroslar’ın en yüksek noktası olan Akdağ’dan fışkırıyor. 

3024 metre yükseklikteki Akdağ’ın 1800 metre yüksekliğinden fışkıran sular, yaklaşık 50 metre yükseklikteki, altında bir mağara olan kayalardan aşağıya doğru sanki beyaz bir bulut gibi uçuyor. Suyun uçması ve etkileyici görünümler oluşturması nedeniyle de şelale, Uçarsu olarak adlandırılıyor. 

Bulunduğu alanın çorak olması sebebiyle, uzaktan bile net şekilde görülebilen şelalenin suyu, yaklaşık 4,5 kilometrelik bir vadiden, kıvrıla kıvrıla Gömbe Ovası'ndaki Çayboğazı Barajı'na akıyor. Burada biriken sular, civardaki bölgelere hayat veriyor. Özellikle Akdağ’ın zirvesindeki karların erimesine bağlı olarak, suyun şiddeti yıl içerisinde değişebiliyor.

Zahmetli bir yolculukla ulaşılan şelaleyi keşfetmek isteyenleri, bölgeye yaklaştıklarında, uçsuz bucaksız manzara, sessizlik, tertemiz ve serin dağ havası karşılıyor. Kayaların arasından çıkarak coşkuyla dökülen suyun akışını izlemek, ziyaretçilere farklı bir deneyim yaşatıyor.