Uçansu Şelalesi Gündoğmuş

Antalya’nın Gündoğmuş ilçesine bağlı Kayabükü Köyü’nün altındaki vadi içerisinde yer alan Uçansu Şelalesi, bölgede bulunan Çündere Deresi’nden dolayı, Çündere Şelalesi olarak da biliniyor. Şelale, Antalya merkeze yaklaşık 165 km, Gündoğmuş’a ise yaklaşık 24 km. uzaklıkta.

Üzerinde rafting yapılan Alara Çayı’na hayat veren şelale, bir kayanın ortasından yaklaşık 50 metre yükseklikten ve birkaç koldan coşkun şekilde dökülüyor. Şelaleyi besleyen su kaynağı, yalçın kayalıkların arasındaki 10 m2 büyüklüğünde bir mağaradan çıkıyor. Toroslar’ın barındırdığı gizli ve gizemli güzelliklerden biri olan şelale, ‘Ormanın İçindeki Saklı Cennet’ olarak tanınıyor.  

Uçansu Şelalesi, Akdağ ve Geyik Dağları’nın karlarının erimeye başlamasıyla birlikte, mart – haziran ayları arasında en görkemli görünümüne kavuşuyor. Ulu çınarlar ve el değmemiş bir ormanın içinden yaklaşık 70 kilometrelik yolculuğun sonunda sularını Manavgat’ta Akdeniz ile buluşturuyor.

1992 yılında, birinci derece doğal sit alanı ilan edilen şelalenin, zengin bitki örtüsüyle kaplı yeşilliklerinin arasından geçerek gidilen yolu, ziyaretçileri farklı güzelliklerle buluşturuyor. İlçe sakinlerinin hafta sonları günübirlik kaçış noktası olarak gördüğü şelale, bölgede tatil yapan yerli ve yabancı turistlerin de akınına uğruyor. 

Etkileyici görselliğiyle hem gözleri hem ruhu dinlendiren Uçansu Şelalesi’nin oluşturduğu doğal havuzda, yüzen balıkları seyredebilir, suyun huzur veren sesini dinleyebilir, fotoğraf albümünüze eşsiz fotoğraflar ekleyebilir, doğa yürüyüşleri ile çevreyi keşfedebilirsiniz.