Manavgat Şelalesi

Türkiye’nin en güzel şelalelerinden biri olan Manavgat Şelalesi, adını bulunduğu ilçeden alıyor. Şelale, ilçe merkezine 4 km, Antalya merkeze ise 72 km. uzaklıkta bulunuyor. 

Sularını yaklaşık 5 metre gibi az bir yükseklikten dökse de aktığı alanın genişliği, şelaleye sıra dışı bir görsellik katıyor. Benzersiz bir doğa içerisinde yer alan ve çınar, kavak, söğüt, karacaağaç, dut gibi çeşit çeşit ağaçların arasından akan Manavgat Şelalesi, ziyaretçilerine görülmeye değer eşsiz bir manzara sunuyor.

Her yıl sayısız misafir ağırlayan şelalenin çevresi, kanallar, setler ve seyir teraslarıyla düzenlenerek güzel bir mesire yeri haline getirilmiş. Etrafında restoranlar, kafeler, çay bahçeleri ve hediyelik eşya dükkanları yer alıyor. Tüm bu avantajları, şelaleyi gezmeyi çok daha konforlu hale getiriyor.  

Şelaleyi oluşturan Manavgat Nehri, büyük yeraltı sularıyla besleniyor. İçinde birçok balık türünün yaşadığı nehir, 93 km. uzunluğu ve yüksek debisi ile adrenalin tutkunları için zorluk derecesi yüksek bir parkur sunuyor. Amatör gruplar için tehlikeli kabul edilen parkurda rafting, Şahap Köprüsü ile Sevinç Köyü arasındaki 19 km’lik yer yer iki tarafı dik ve aşılması güç kanyonların içerisinde yapılıyor. Zaman zaman suyun akışı yavaşladığından, geçişler arasında çevrenin eşsiz güzelliğini izlemek mümkün.  Nehrin belirli etaplarında, kano da yapabilirsiniz.

Muhteşem güzelliklere sahip Manavgat Şelalesi, şehrin gürültüsünden ve kalabalığından kaçmak isteyenler için mükemmel bir seçenek oluşturuyor.