Kocaçay Şelalesi

Antalya’nın az bilinen doğa harikalarından biri olan Kocaçay Şelalesi, Döşemealtı ilçesi Ekşili Mahallesi sınırlarında yer alıyor. Şelale, yöre halkı tarafından ‘Ekşili Şelalesi’ ve civardaki değirmenle bağlantılı olarak, ‘Gavurun Pınarı’ olarak da biliniyor.

Kocaçay Şelalesi’nin yakınlarında bulunan değirmen, 20. yüzyıla kadar bölgede yaşamını sürdürmüş Rumlara ait. Günümüzde harabeye dönmüş değirmen, ‘Gavurun Değirmeni’ olarak adlandırılıyor.  

Ormanlık alan içine gizlenen, çam ve çınar ağaçlarıyla çevrili şelale, her mevsim, doğanın birbirinden güzel renklerine ev sahipliği yapıyor. 

Antalya’nın gizli cennetlerinden biri olan Kocaçay Şelalesi, sularını 10 metreden Ekşili Göleti’ne akıtıyor. Suların döküldüğü yerde, ortama ferahlık veren küçük ve şirin bir gölet bulunuyor. Göletin çevresinde keyifli bir mola verip suyun sesini dinlerken, muhteşem manzaranın, sessizlik ve huzur dolu atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. 

Bölge halkının yaz aylarında serinlemek için gittiği bir adres haline gelen şelale, fotoğraf tutkunları için de doğal plato niteliği taşıyor. Kamp ve doğa yürüyüşü yapan macera severleri de ağırlayan şelale, eşsiz güzelliği ile sizi bekliyor.