Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası

Antalya ile Konya arasında uzanan Orta Torosları oluşturan Giden Gelmez Dağları’nın eteğindeki, milli park olarak bilinen Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’na, Antalya’dan 165 kilometrelik zorlu bir yolculuğun ardından ulaşılıyor. Doğa tutkunlarını ağırlayan saha, el değmemiş tabiatı, dört mevsim ayrı renklere bürünen bitki örtüsü ve zengin biyolojik çeşitliliği ile ziyaretçilerini büyülüyor. 

Özellikle yaz mevsiminde, şehrin neminden ve sıcağından bunalanların kaçış yeri olan Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası, az bilinirliği sayesinde, sakinlik ve huzur arayanların tercihi. Sahada, özellikle hedef tür olarak kabul edilen yaban keçilerinin korunması için çalışmalar yürütülüyor. 

Sahanın ortasında konumlanan Üzümdere Köyü’nün içerisinde, alanı kuş bakışı seyredebileceğiniz bir seyir terası yer alıyor. Fakat güzelliklerin daha iyi keşfedilmesi için dere kenarına inilmesi gerekiyor. 

Üzümdere Yaban Hayatı Geliştirme Sahası’nın içerisindeki doğa harikası derenin yaz kış akan suyu, tertemiz ve buz gibi. Etrafını saran ağaçlar ve kayalıklarla derenin hayat verdiği kanyon, sonbaharda büründüğü eşsiz renkleriyle, fotoğraf meraklılarına güzel enstantaneler yakalama imkanı sunuyor. Derenin çevresindeki alabalık tesislerinde, keyifli bir yemek molası verirken, manzarayı doyasıya izleyebilirsiniz. 

Kızılçam ormanlarıyla kaplı sahanın nefes kesici ortamında, doğanın sesini dinleyerek uzun yürüyüşler yapabilirsiniz. Kamp ve piknik yapılabilen bölgede, tuvalet, duş, market gibi imkanların bulunmadığı alana gelirken, kamp yapacakların temel ihtiyaçlarını, önceden karşılamaları tavsiye ediliyor.