Yalan Dünya Mağarası

Yalan Dünya Mağarası, Antalya’nın Gazipaşa İlçesi’ne bağlı Beyrebucak Köyü’nde bulunuyor. Köydeki bir dağın 400 metre içerisinde konumlanan mağara, 5 milyon yıllık tarihi ile görenleri büyülüyor.

Mağaraya, Yalan Dünya Mağarası denmesinin hüzünlü bir hikâyesi var.  Söylenceye göre mağarada yaşayan bir adamla, çevre köylerden bir kız birbirine aşık olur. Sevgililer, çoğunlukla tüm zamanlarını mağarada geçirmeye başlar. Bir gün mağarada baş başa oldukları bir anda deprem olur ve mağara çökerek aşıkları ayırır. Böylece aşkları da hayatları da yalan olur. Aşıkların anısına, kavuşamadıkları mağara, Yalan Dünya Mağarası olarak anılmaya başlanır.

2010 yılından sonra yapılan bakım ve çalışmalarla, daha çok bilinir hale gelen ve Gazipaşa’nın turizm potansiyelini artıran mağaranın en önemli özelliği, halen yaşayan bir mağara oluşu. Yaşam döngüsü devam eden mağarada, milyonlarca yıllık devasa sarkıt ve dikitlerin yanı sıra yeni oluşumlar da göze çarpıyor. 

4 km. uzunluğu ile bölgenin en derin mağaralarından biri sayılan Yalan Dünya Mağarası’nda, şu an için sadece 450 metrelik bölüm ziyaret edilebiliyor. Mağaranın sıcaklığı yaz – kış ortalama yirmi sekiz derece. Nem oranı yüzde yetmiş beş olan mağaranın, astım hastalığına iyi geldiğine inanılıyor.

Yaklaşık yarım saatlik bir yürüyüşle gezilebilen mağaranın içerisi, yapılan özel ışıklandırmalarla fantastik bir film setini andırıyor. İçeride, zamanla oluşan tünelleri gezerken odacıklara bağlanılabiliyor. Gezi esnasında, bunalmamak ve terlememek için yavaş bir tempoyla yürünmesi tavsiye ediliyor. 

Gizemli ve ürpertici atmosferiyle, ziyaretçilerini büyüleyen mağara, bölgede tatil yapanların, mutlaka gezi planlarına dahil etmesi gereken doğal güzellikler arasında yer alıyor.