Suluin Mağarası

Antalya’nın Finike ilçesinde yer alan ve ilçe merkezine 1 km. mesafede bulunan Suluin Mağarası, halk arasında İncirli Mağarası veya Zincirli Gök Mağara olarak da bilinmektedir.

1995 yılında yapılan dalış esnasında, Amerika’dan gelen bir su altı araştırma ekibi, mağaranın 122 metre derinine kadar inmiş, dalış esnasında ekipten iki kişi hayatını kaybetmiştir. Gerçekleşen dalışta, derinliği 83 metreye ulaşan mağarada yer alan kanallardan içeriye doğru ilerlendiğinde, 45 metre civarında derinliğe sahip, duvarları sarkıt, traverten havuzları ve doğal oluşumlarla kaplı büyük bir salonun varlığı tespit edilmiştir. Ancak mağaranın sonuna ulaşarak kesin sınırlarını ve derinliğini öğrenmek mümkün olmamıştır. Yaşanan üzücü olay sonrasında giriş ve dalış yasağı getirilen mağarada, günümüzde yalnızca profesyonel dalgıçların ve araştırmacıların inceleme yapmasına izin verilmektedir.   

Finike ilçesinin doğal zenginliklerinden biri olan Suluin Mağarası, bir Concorde uçağın sığabileceği tahmin edilen 80 metrelik genişlikteki giriş ağzıyla, Avrupa’nın bilinen en geniş ve en derin mağarası, Asya Kıtası’nın ise en büyük sualtı mağarası olma özelliğini taşımaktadır. İçerisindeki sarkıtlar, dikitler, damlataş oluşumları ile ürpertici olduğu kadar etkileyici bir atmosfere sahip olan mağara, esrarengiz ve gizemli görünümüyle, yöre halkı kadar bölgeye gelen yerli ve yabancı turistlerin de merak konusu olmaktadır.