Korsan Mağarası

Antalya’nın Demre ilçesinin batısında, Kekova Bölgesi sınırları içerisindeki Aşırlı Adası’nın güney noktasında yer alan Korsan Mağarası’na, sadece tekne ile ulaşım sağlanabiliyor. Mağara, ilgi çekici görünümü ile birçok gezi teknesinin tur güzergahları arasında en çok tercih edilenlerden biri oluyor. Tekneler, Korsan Mağarası’nın önünde mola verdiğinde, birçok kişi mağaranın içerisine yüzerek, bu müthiş atmosferi deneyimleme ve mağaranın oluşumlarını daha yakından görme şansı buluyor. 

Turistik açıdan oldukça popüler olan mağara, rivayete göre eski çağlarda, korsanlar tarafından saklanma yeri olarak kullanılıyormuş. Bu yüzden Korsan Mağarası olarak anılıyor.

Mağaranın giriş kısmı, göründüğünden daha büyük. Çok fazla derinleşmeyen kolları ve bu kolların ucunda çakıllı kıyıları bulunan mağaranın içerisinde, karstik oluşuma rastlanmıyor. Mağaranın duvarları oldukça yumuşak hatlara sahip olduğu için, aşınma mağarası olduğu izlenimini uyandırıyor. 

Korsan Mağarası’nın, genişliği bakımından Akdeniz Fokları’nın barınması için uygun olduğu söylense de mağaranın çevresinde yoğun bir ziyaretçi trafiği olduğundan, günümüzde foklar tarafından kullanılmadığı düşünülüyor.