Geyikbayırı Mağarası

Geyikbayırı Mağarası, Antalya’ya 26 km. uzaklıktaki, Konyaaltı ilçesine bağlı Geyikbayırı Köyü’nde bulunuyor. Mağaraya, köyün girişinden, yaklaşık beş dakikalık bir yürüyüş ile ulaşılabiliyor. Girişlerin ücretsiz olduğu Geyikbayırı Mağarası’nın, son yıllarda turizme kazandırılması için birtakım çalışmalar yapılıyor. 

Toplam uzunluğu 120 metre olan mağaranın, girişe göre en derin noktası 6,5 metre. Yaz aylarında tamamen kuru olan mağara, dönem dönem aktif özellikler sergiliyor. Yağışlı mevsimlerde ise mağaranın tabanını su basabiliyor. Isısı, açık havaya nazaran daha serin. Sonbaharda ise ısı hemen hemen dışarı ile aynı sıcaklıkta oluyor. Mağaranın içerisindeki sarkıt ve dikitler, son derece ilgi çekici bir görünüm sergiliyor.

Mağaranın dışında birçok güzelliği daha bulunan Geyikbayırı, aynı zamanda dünya çapında bir kaya tırmanış cenneti. Mağarayı ziyaret ettiğinizde, 1300 tırmanış rotasıyla, Türkiye’nin en büyük kaya tırmanış bölgesi olan, Avrupa ve dünyada en önemli tırmanış merkezleri arasında gösterilen Geyikbayırı’nı keşfe çıkabilirsiniz. 

Yemyeşil doğası, temiz havası ve eşsiz manzaralarıyla dikkat çeken Geyikbayırı’nda bulunan ferah ve donanımlı tesislerden faydalanabileceğiniz gibi, kendi çadırınızı kurarak bölgede kamp yapabilir ya da doğa yürüyüşleri, bisiklet, piknik gibi aktivitelerle gününüzü en iyi şekilde değerlendirebilirsiniz. Tarihsel değerler açısından da oldukça zengin olan Geyikbayırı, Likya Yolu’na yakın bir konumda. Likya kenti Trebenna’yı da gezi planlarınıza dahil edebilirsiniz.