Dim Mağarası

Alanya’ya 11 km. uzaklıktaki Dim Mağarası, Alanya’nın doğusundaki Cebel-i Reis Dağı’nın batı yamacında yer alıyor. Açıldığı 1998 yılından bu yana, bölgenin turizm çeşitliliğine katkı sağlayan mağara, Türkiye’nin ziyarete açılan ikinci büyük mağarası. 

Bir milyon yaşında olduğu tahmin edilen karstik oluşumlu mağaranın bir bölümünün, tarih öncesi ve sonrası çağlarda, yaşam alanı olarak kullanıldığı, turizme açılmadan önce de keçi barınağı olarak değerlendirildiği söyleniyor.

Deniz seviyesinden 232 metre yükseklikte, yaklaşık 400 metre uzunluğunda, 10- 15 metre genişliğinde ve yüksekliğinde olan mağaranın içerisinde, 2 adet kol bulunuyor. Girişte, sağda kalan bölüm 50 metre, solda kalan bölüm ise yaklaşık 350 metre uzunluğunda. Mağara, Avizeli Salon, Göl Salonu, Org Salon ve Pamukkale Salon olmak üzere, toplam 4 galeriden oluşuyor. Son kısmında ise, girişten 17 metre daha derinde, yaklaşık 200 metrekare büyüklüğünde, şirin bir göl bulunuyor.

İçerisindeki sarkıt, dikit, sütun, perde makarna ve traverten oluşumlarının çeşitliliği ve çokluğu sayesinde, Türkiye'nin en güzel mağaralarından biri olarak tanınan Dim Mağarası’nın süsü sayılan zengin oluşumları, ziyaretçilerine göz alıcı bir görsellik sunuyor. İçerisindeki konforlu düzenleme sayesinde rahatlıkla gezilen mağara, doğal güzellikleri ile film setlerini aratmayan bir atmosfer yaratıyor.

Yaz kış, 18- 19 derecelik sıcaklığını koruyan ve yılın her dönemi gezilebilen mağara, çevresinin piknik yerleri ve çam ağaçlarıyla kaplı olması nedeniyle büyük ilgi görüyor. Mağaranın giriş kısmındaki seyir teraslarından hem Dim Çayı’nın olduğu vadiyi hem de Alanya Kalesi’ni kuşbakışı izleyebilirsiniz.