Beldibi Mağarası

Beldibi Mağarası, Obaköy Mevkii’nde, Antalya-Kemer sahil yoluna yaklaşık 40. km mesafedeki Çamdağ Tüneli’nin hemen çıkışında yer almaktadır.

Denizden 25 metre yükseklikte, kaya altı sığınağı biçiminde bir mağara olan Beldibi Mağarası, yağmur, rüzgar gibi doğal yollarla tahribata uğradığından içerisindeki tabakalar büyük ölçüde yok olmuştur. 

Eski çağlara ait izlerin görüldüğü, önemli bir Prehistorik merkez olduğu tespit edilen mağarada yapılan incelemeler sonucunda, Paleolitik, Mezolitik ve Mezolitik’ten Neolitik’e geçiş evrelerini yansıtan 6 tabaka bulunmuştur. Bu tabakaların 4. 5. ve 6. katmanları, Üst Paleolitik Dönem’e tarihlendirilmiştir. Gerçekleştirilen kazılarda ise Üst Paleolitik ve Mezolitik Dönem’e ait çakmak taşından yapılmış aletler, bıçaklar, ok uçları, oraklar, deniz hayvanlarına ait kabuklar, çanak ve çömlek parçaları ortaya çıkarılmıştır. Kaya altı sığınağının duvarlarında, yaban keçisi, geyik, insan resimleri yer almaktadır. Elde edilen buluntular, mağarada avcı- toplayıcı toplulukların yaşadığını düşündürtmektedir. 

Arkeolojik bir sit alanı olma özelliğini taşıyan Beldibi Mağarası, günümüzde devamlı ziyarete açık bir mağaradır. İlginç atmosferi ve ilgi çekici oluşumları ile dikkat çeken mağaraya düzenlenen tekne turları, bölgeyi ziyaret eden yerli ve yabancı turistlerin yoğun ilgisini çekmektedir.