Altınbeşik Mağarası

Altınbeşik Mağarası, 1994 yılında milli park ilan edilen Altınbeşik Mağarası Milli Parkı içerisinde yer alıyor. Milli park, Antalya şehir merkezine 167 km. uzaklıkta, İbradı ilçesine 9,7 km. mesafedeki Ürünlü Köyü’nün, yaklaşık 5 km. güneydoğusunda konumlanıyor.

Milli parkın kaynak değerini oluşturan karstik yapı içerisinde gelişen, yatay ve kısmen aktif bir mağara olan Altınbeşik Mağarası, Türkiye’nin birinci, Avrupa’nın üçüncü en büyük sualtı gölü mağarası olma özelliğine sahip. Altınbeşik Mağarası adını, üst kısımda yer alan Altınbeşik Tepesi’nden alıyor. 

Altınbeşik Mağarası, ağız kısmından itibaren yaklaşık 125 metre uzunluğu olan, derinliği zaman zaman 15 metreyi bulan bir göl ile başlıyor. Gölün orta bölümlerinde, doğal kayalardan oluşan bir köprü ve son kısmında, yaklaşık kırk dört metre yüksekliğinde sıra dışı bir görünüme sahip traverten oluşumu yer alıyor. Sularını Manavgat Çayı’na boşaltan mağaranın uzunluğu, iç kollarıyla birlikte yaklaşık 2500 metreye ulaşıyor. Damlataş oluşumları ve yarıkları ile dikkat çeken mağara, gizemli sarkıt ve dikitleriyle, ilgi çekici ve enteresan bir görsellik sunuyor.

Yaz ve sonbahar mevsiminde girişlere uygun olan Altınbeşik Mağarası, suyla dolması nedeniyle, kış ve ilkbahar mevsiminde, doğal sebeplerden ötürü ziyarete kapanıyor.

Altınbeşik Mağarası, her yıl artan ziyaretçi sayısıyla, İbradı ilçesinin turizm potansiyeline büyük katkı sağlıyor.