Üç Adalar

Antalya’nın Kemer ilçesine bağlı Tekirova Sahilleri’nin açıklarında bulunan Üç Adalar, capcanlı koyu mavi suları ve zengin su altı yaşamı ile dalış meraklılarının gözdesi durumunda.

Aslında adının aksine bölgede, isimleri Piknik, Martı, Mağara ve Küçük Ada olan 4 adet ada bulunuyor. Ancak bunlardan Küçük Ada, Piknik Adası'nın arkasında kaldığı için sahilden görünmüyor. 

9 adet resifin ve 2 adet su altı mağarasının bulunduğu, oldukça geniş bir dalış bölgesi olan Üç Adalar’da, su altındaki resiflerin yüzeyleri, değişik türde deniz bitkileri ile kaplı kayalardan oluşuyor. Bu duvarların yüzeylerinde ise çeşitli büyüklüklerde kovuklar bulunuyor. En büyük resiflerden birisi, adını dik iki kayanın tıpkı bir kanyon gibi geçit vermesinden alan Kanyon Resifi. En sığ noktası 7 metre olan resif, Piknik Adası'nın kuzey doğusunda yer alıyor.

Dünya dalış kriterlerine uygun özelliklere sahip nadir dalış noktalarından biri olan bölgede dalış esnasında, orfoz, akya, papaz balığı, trompet balığı, Akdeniz Müreni, trakunya, barakuda, kalamar, ahtapot ve deniz tavşanı ve nadir de olsa Akdeniz Foku gibi canlılara rastlamak mümkün. 

Tekirova’nın tatil köyleri ve otellerinde, amatör dalgıçlar için eğitim veren dalış merkezleri bulunuyor ve sık sık bu tesislerden, Üç Adalar’a dalış turları düzenleniyor. Bölgeye, yaklaşık yarım saatlik bir tekne yolculuğu ile varılabiliyor. Ayrıca Kemer’den Üç Adalar’a tekne turları da mevcut…