Suluada

Antalya’nın Kumluca ilçesine bağlı Suluada, Adrasan sahili ile Gelidonya Feneri’nin üzerinde bulunduğu Taşlıkburnu arasında, karadan 2 km. açıkta konumlanıyor. Antik Çağ’da, Krambusa adını taşıyan ada, tur teknelerinin mutlaka uğradıkları güzergahlardan biri. 

Adını, adada bulunan ve böbrek hastalıklarına iyi geldiğine inanılan tatlı su kaynağından alan bu saklı güzellik, bembeyaz kumsalı, turkuaz renkli suyu ve egzotik görünümü ile ‘Antalya’nın Maldivler’i olarak adlandırılıyor. Adanın, kaya yapısında kalsiyum karbonat bulunan kumlarının içerisinde yaşamını sürdüren mikroorganizmalar nedeniyle, beyaz renkli kumlara sahip olduğu söyleniyor. 

Üzerinde herhangi bir yerleşim olmayan adanın çevresinde, Akdeniz ekosistemindeki tüm balık çeşitlerinin yaşadığı biliniyor. Etrafında çok sayıda sualtı mağarası bulunan ada, foklara, yunuslara, orfozlara ve su kuşlarına da ev sahipliği yapıyor. 

2 adet kumsalı bulunan ada, sizi renkleriyle farklı ve sıra dışı bir dünyaya sürükleyerek, sanki tropikal bir cennetteymişsiniz gibi hissetmenizi sağlıyor. Suluada her yıl, kelimelerin anlatmaya yetersiz kaldığı bu görsel şölene tanık olmak isteyen binlerce kişi tarafından ziyaret ediliyor.   

Sadece deniz yolu ile ulaşım sağlanan Suluada’ya, Olympos ve Adrasan’dan kalkan tekne turları, özel yat gezileri ve balıkçı tekneleri ile ulaşım sağlayabilirsiniz. Suluada’yı ziyaretinizde, adanın uç noktasında yer alan romantik atmosferiyle çiftlerin gözdesi olan Aşıklar Mağarası’nda yüzmeyi ve Türkiye’nin başka bir yerinde rastlayamayacağınız bu enfes güzelliği ölümsüzleştirmek için, bol bol fotoğraf çektirmeyi unutmayın!