Phaselis Koyu

Antalya’ya yaklaşık 58 km. Kemer’e 12 km. mesafedeki eski bir Likya Antik Kenti olan Phaselis, tarih ve doğanın mükemmel birlikteliğini yansıtan enfes doğal güzellikleri ile ön plana çıkıyor. Tarihi kalıntıların plaja kadar uzandığı koyun, çam ağaçlarıyla kaplı olması ve her zaman ziyaretçilerini memnun edecek temizlikteki denizi, bölgeyi sadece bir antik kent olmaktan çıkararak, yaz mevsiminin doyasıya yaşanacağı bir yeryüzü cennetine dönüştürüyor.

İhtişamıyla görenleri büyüleyen antik kentin içerisinden geçerek ulaşacağınız Phaselis Koyu, masmavi berrak sularında bol miktarda balık çeşidini görebileceğiniz, dingin ve sakin denizi ile dikkat çekiyor. 

Geniş bir alana yayılan antik kentte, her biri farklı size farklı deneyim yaşatacak özelliklere sahip kuzey, güney ve merkez olmak üzere toplam üç adet koy bulunuyor.

Aracınızla antik kente girdiğinizde, sizi ilk olarak Kuzey Liman karşılıyor. İkinci büyük plaj olan Kuzey Liman, diğer plajlara göre daha tenha ve diğer plajlara göre ufak bir kumsala ve çakıllarla kaplı bir denize sahip. Alanda, dileyenler piknik yapılabiliyor. 

Kentin ortasında, taşlarla yuvarlak şekilde çevrildiği için doğal bir havuz görünümünü alan Merkez Liman yer alıyor. Ufak çakıl taşlarıyla kumların karıştığı plajın, kıyı kesimleri oldukça sığ. Çocuklu aileler ve yüzme konusunda çok deneyimi olmayanlar için ideal. Sıcacık, çarşaf gibi dümdüz sulara sahip berrak sularda yüzerken, diplerde tarihi kalıntıları görebilirsiniz. Çevresi ağaçlarla örtülü plajda, gölgelerin altında dinlenirken, bu eşsiz atmosferin tadını çıkarabilirsiniz. 

En son kısımda yer alan Güney Liman, genellikle duş, soyunma kabini ve tuvaletlere yakın olduğu için en kalabalık olan plaj. Büyük bir bölümü kumluk, upuzun bir sahil şeridine sahip. Suyu çok sığ ve dalgasız. Berrak ve kıpırtısız sularında yüzmek, ziyaretçilerine muhteşem bir deneyim yaşatıyor. Limanın tiyatro yönünden girişinde, piknik alanı da mevcut.

Phaselis, çarpıcı güzellikleriyle Antalya il merkezinden ve sahil boyunca sıralanan tatil beldelerinden kalkan günübirlik teknelerin, mavi yolculuğa çıkan yatların mola verdiği koylardan biri. Deniz keyfi yaptıktan sonra, antik kenti gezmeyi de unutmayın!