Patara Plajı

Kaş ilçesine 43 km. uzaklıkta yer alan Patara Plajı, muhteşem doğası, dünyanın en eski meclis binasını barındıran binlerce yıllık tarihi, çölleri aratmayan altın rengi kumları ve uçsuz bucaksız denizi ile dünyanın en güzel plajları arasında gösteriliyor.

Bölgenin en görkemli plajı Patara, 18 km'lik sahil uzunluğu ve 1500 metreye ulaşan genişliği ile dünyanın en uzun plajlarından biri olma özelliğini taşıyor. İncecik ve yumuşacık kumlardan oluşan plaj, Caretta Caretta’ların da yumurtlama alanı olduğu için sabah 08:00 ile akşam 20:00 saatleri dışında kullanıma kapatılarak, sessizliğe ve karanlığa bürünüyor.

Doğal koruma ve sit alanı olan plaj, geçmişten günümüze kadar tüm niteliklerini koruyarak gelebilmiş. Patara’nın alabildiğine genişlikte ve uzunluktaki kumsalında doğanın gücünü, özgürlüğü ve sonsuzluk duygusunu derinden hissetmek ziyaretçilerine farklı hazlar yaşatıyor.

Rüzgarlara açık konumu nedeniyle, denizinde dalgaların eksik olmadığı plaj, rüzgar sörfçülerinin de en sevdiği noktalardan biri. 

Patara Plajı’nda, sıra dışı görüntülere rastlamak mümkün. Eski Türk Filmleri’ndeki birçok çöl sahnesinin seti olan plajda, rüzgarın biriktirdiği kum tepeleri, sizi bambaşka bir atmosfere sürüklüyor. Kumsalın orta kısımlarında yoğunlaşan kum tepeleri, Patara Plajı’na benzersiz bir cazibe katıyor. Özellikle kartpostalları aratmayacak güzellikteki gün batımında, kum tepelerinin üzerinde başka hiçbir yerde rastlayamayacağınız enfes bir manzaraya tanık olabilirsiniz. Plajda, atla gezebileceğiniz hem kum tepelerini hem Patara Antik Kentini görebileceğiniz yaklaşık 2,5 saat süren turlar düzenleniyor. Belki de fotoğraf albümünüzün en harika karelerini bu turda yakalayabilirsiniz. 

Patara Plajı'na en yakın yerleşim yeri olan Gelemiş Köyü, plaja yakın konaklamak ve kamp yapmak isteyenler için çeşitli alternatifler sunuyor. Plaja ulaşmak önce Gelemiş Köyü’nden daha sonra da Patara Antik Kenti’nden geçiliyor. Yaz aylarında Kaş Otogarı’ndan 20 dakikada bir kalkan minibüsleri de kullanabilirsiniz.