Maden Koyu

Nefes kesen güzellikteki manzarası ve büyüleyici doğası ile Kemer’in en güzel koylarından biri olan Maden Koyu, Antalya’ya yaklaşık 75 km. mesafede bulunuyor.

Kemer’den 32 km. uzaklıktaki koya, Tekirova içerisinde yer alan Maden Yolu üzerindeki 10 km’lik kızılçam orman yolu takip edilerek ulaşılıyor. Koya, Çıralı Plajı’ndan tarihi Likya Yolu patikası ile ulaşmak da mümkün. Koya gelmek biraz zahmetli olsa da karşılaşılan harikulade ortam, buna fazlasıyla değdiğini hissettiriyor.

Diğer adı Atbükü olan koy, daha önceki yıllarda burada krom çıkarılan bir maden ocağı bulunduğu için Maden Koyu olarak adlandırılıyor. Koyu gezerken, maden kalıntılarına ve mağarasına rastlamak mümkün.

Etrafını saran yemyeşil ağaçlarla kaplı koyun, yaklaşık 430 metre uzunluğunda ince çakılı plajında vakit geçirmek, berrak ve masmavi denizinde yüzmek, ziyaretçilerine bambaşka bir deneyim yaşatıyor. Tekne ve yatların da demir attığı koy, son derece bakir, sessiz ve sakin atmosferiyle, huzur veriyor.

Çadır kurma imkanı bulunan koy, şehrin gürültüsünden uzaklaşarak, gözlerden uzakta doğayla baş başa olmak isteyen kamp tutkunlarının da uğrak yerleri arasında yer alıyor. Bunların dışında çevrede, piknik, doğa yürüyüşü, dalış gibi aktiviteler yapabilirsiniz.

Orman yollarının engebeli ve yokuş olmasından dolayı, Maden Koyu’na, 4 x 4 araçlarla gelinmesi veya belirli bir mesafeye kadar araçla, daha sonra yürüyerek ulaşılması öneriliyor.