Koru Plajı – Doğal Havuzlar

Doğanın mucizelerini gösterdiği nadir güzellikteki yerlerden biri olan Koru Plajı – Doğal Havuzlar, Antalya’nın Gazipaşa ilçesinin Ekmel Mahallesi’nde bulunuyor.

Halk arasında ‘Yalı Taşı’ olarak adlandırılan havuzlar, ilginç oluşumlarıyla dikkat çekiyor. Bu şekiller, kıyı kumullarının bulunduğu yerlerde görülüyor. Kıyılarda, gelgit yaşanan yerlerde, kum ve çakıllar, karbonat çimento ile birbirine bağlanarak, denize doğru paralel bir şekilde taşlaşıyor. Yalı taşlarının bir özelliği de deniz içindeyken işlenebilir yumuşaklıkta olup dışarı çıkarıldığında sertleşiyor olması. Yakın bir tarihe kadar tabakalar halindeki bu kayalar, bölgede değirmentaşı yapımında kullanılıyormuş. Yapıların köşe bağlantılarına da bu taşlardan koyuluyormuş. Gazipaşa gezisi esnasında, eski mahallelerdeki yapılarda, yalı taşlarını görmek mümkün. 

Koru Plajı – Doğal Havuzların suları, kendi kendini filtre eden tek deniz olma özelliğiyle fark yaratıyor. Denizin, havuzlara dalga ile gelip geri dönen suyu da yabancı maddelerden arınmasını sağlıyor. Doğal bir arıtma tesisi işlevi taşıyan çukurluklarda biriken deniz suyunun denizle bağı, dalga olmadığı zamanlarda geçici olarak kopuyor. Bu küçük havuzlarda sıcaklığı artan su, her yaştan ziyaretçi için neşeli ve eğlenceli anlar yaşayacakları bir oyun havuzuna dönüşüyor. Toplamda üç doğal havuza sahip olan plajın iki doğal havuzunda, özellikle çocuklar ve yüzmeyi yeni öğrenenler, güven içerisinde vakit geçirebiliyor. 

Hafta içi daha sakin olan plaj ve doğal havuzlar, hafta sonları yöre halkı ve ziyaretçiler tarafından günübirlik piknik ve deniz keyfi yapabilecekleri alanlar olarak yoğun şekilde tercih ediliyor.

Ayrıca yaklaşık 2,5 km’lik uzunluğa sahip Koru Plajı, Caretta Caretta’ların, Akdeniz’de yumurtalarını bıraktığı 17 merkezden biri olarak, unutulmaz bir mucizeye ortak oluyor. Plajda yüzerken, size eşlik edecek balıkları ve diğer deniz canlılarını görmek için deniz gözlüğünüzü yanınıza almayı unutmayın!

Doğal havuzlar, bunaltıcı yaz günlerinde farklı bir atmosferde denize girmek, Akdeniz’in berrak sularında serinlemek ve denizin ortasında doğal jakuzi etkisini yaşamak isteyenler için en ideal adres oluyor.