Korsan Koyu

Kumluca ilçesinde yer alan Korsan Koyu, Antalya’dan yaklaşık 2 saatlik bir yolculukla ulaşılabilen Gelidonya Feneri’nin batısında, Melanippe Antik Kenti’nin yıkıntılarını barındıran, küçük ve temiz bir koy. Antik Çağlarda, korsan kralı Zeniketes’in eline geçtiği için ‘Korsan Koyu’ adıyla biliniyor. Fırtınadan etkilenmediği, dalgasız ve durgun olduğu için, sığınak olarak tarihte çok fazla kullanılan koy, çarşaf gibi kıpırtısız sularında özgürce kulaç atacağınız, sınırsız bir deniz keyfi sunuyor.

Antalya’ya yolu düşen tüm gezginlerin uğraması gereken koy, akvaryumu andıran turkuaz rengi sularıyla, görenleri etkisi altına alıyor. İki tepe arasındaki konumlanan yaklaşık 90 metre uzunluğunda, 25 metre genişliğinde bir kumsala sahip. Koyu çevreleyen dik kayalıklar arasındaki ormanlık alan, temiz sahil, pırıl pırıl deniz ve çevredeki doğal güzellikler, Korsan Koyu’nu, sakin ve dingin bir tatil yapmak isteyenler için vazgeçilmez kılıyor. 

Hafta içi daha sessiz olan koyda, çadır kurarak kamp yapmak ücretsiz. Yeteri kadar güneşten korunabileceğiniz gölgelik ve düzlük alan bulunuyor. Dileyenler, doğa yürüyüşleri yaparak, çevredeki güzellikleri keşfedebilir.

Korsan Koyu’nun gidiş yolu, biraz zahmetli. Yolun son 1-2 km’lik kısmı toprak yol olduğu için araçlarla koya giriş yapmak oldukça zor. Aracınızı uygun bir yerde bırakıp, yaklaşık 15 dakika yürümeniz gerekebilir.  Koya girince karşı karşıya kalacağınız müthiş manzarayı gördükten sonra, tüm bu zahmetlere değdiğini göreceksiniz.