Kekova Adası

Antalya’ya yaklaşık 165 km. mesafedeki Kekova Bölgesi; Kekova Adası, Kaleköy ve Üçağız Köyleri ile Simena, Aperlae, Dolichiste ve Teimioussa adlı antik kentleri kapsıyor. Bölge, irili ufaklı koylarının yanı sıra, şirin köyleri, suların içerisindeki lahitleri ve kaya mezarları ile tarih kokan ve insanı büyüleyen bir doğa harikası.

7,4 km. uzunluğunda ve 500 metre genişliğinde kayalık bir ada olan ve ismini tüm bölgeye veren Kekova Adası, Demre ilçesine bağlı, Kaleköy ve Üçağız açıklarında bulunuyor. Yalnızca teknelerle ulaşım sağlanan adada, yaşayan yerli sakinler bulunmamakla birlikte, pansiyon, restoran ve kafeler yer alıyor. Kekova Adası üzerinde bulunan kuleler ve kaya mezarları, mutlaka görülmesi gereken yerler arasında.

Likya dilinde ‘Dolichiste’ olarak geçen adanın kuzey tarafında, Batık Şehir olarak bilinen ve ikinci yüzyılda depremle yok olmuş olan eski Kekova Şehir Batığı bulunuyor. Deprem yüzünden sulara gömüldüğü düşünülen şehri yakından incelemek için bölgeye tekne ve kano turları düzenleniyor. Doğru hava koşulları olduğu sürece, pırıl pırıl ve berrak olan suların üzerinde tekneyle yavaşça ilerlerken, yerleşim yerlerine ait izleri son derece net bir şekilde görebilirsiniz.1990 yılında arkeolojik zenginlikleri nedeniyle sit alanı ilan edilen bölgede, batık şehrin çevresinde, yüzme ve dalış yapma yasağı bulunuyor. 

Her yıl binlerce kişiyi kendine çeken, tarihte gizemli bir yolculuğa çıkmanızı sağlayacak olan denizin tam ortasındaki bu açık hava müzesini, mutlaka gezi planlarınıza dahil etmenizi öneriyoruz.