Fırnaz Koyu

Likya Yolu güzergahında bulunan, etrafı sarp yamaçlarla çevrili Fırnaz Koyu, Kaş’a bağlı Kalkan’a 4 km. uzaklıkta konumlanıyor. Yeşilköy Beldesi’nde yer alan koy, ‘Muar Kürü’ veya ‘Muğar Kürü’ olarak da adlandırılıyor. Mavi tur teknelerinin uğrak noktası olan bu cennet görünümlü koya, karayolu ile ulaşım bulunmuyor. 

Fırnaz Koyu, mavinin tüm tonlarını görebileceğiniz berrak sularıyla, adeta bir akvaryumu andırıyor. Koruma altındaki bölgede, tesisleşmeye izin verilmediğinden koy, el değmemiş doğası ve bozulmadan günümüze kadar gelen enfes güzellikleriyle, ziyaretçilerine doğayla baş başa huzurlu anlar vadediyor.  

Küçük bir de plajı bulunan koy, gençleştirdiğine ve cilde iyi geldiğine inanılan çamuru ile ünlü. Koyu ziyaret eden turistler, mutlaka burada çamur banyosu yaparak, eğlenceli saatler geçiriyor. Koyun çevresindeki zeytin ağaçları, ortama hoş bir görsellik katıyor. Bölgede, Likya Dönemi’nin en büyük kentlerinden Patara’nın su ihtiyacını karşılamak için yapıldığı düşünülen su kemerlerine ait izlere rastlanıyor.

Kaş ve Kalkan Bölgeleri’nde tatil yapmayı planlıyorsanız, tekne turlarına katılarak Fırnaz Koyu’nun turkuaz rengi sularında, serin bir mola verebilir, sessizliğin ortasında zamanı unutabilirsiniz. Su altının zenginliklerini merak ediyorsanız, Akdeniz’in derinliklerine doğru dalış yaparak, daha önce hiç görmediğiniz balık çeşitleri ile birlikte keyifle yüzebilir, hayatınıza yepyeni deneyimler katabilirsiniz.