Delik Deniz ve Kral Koyu

Doğal oluşumu ve enteresan görselliği sayesinde, Türkiye’nin en ilgi çekici ve gizemli koylarından biri sayılan Delik Deniz ve Kral Koyu, Alanya’ya yaklaşık 65 km. Gazipaşa’ya 25 km. uzaklıkta konumlanıyor. 

Delik Deniz ve Kral Koyu, Antiochia Ad Cragum Antik Kenti’nin kıyısında bulunan kalıntılar arasında yer alıyor ve koya, antik kentin içerisinden geçilerek gidiliyor. Antik Dönem’de 1. Antiochos isimli bir hükümdarın buradan denize girdiğine inanılması, bölgenin ‘Kral Koyu’ diye adlandırılmasına sebep olmuş. Koyun ortasında yer alan fantastik görünümlü devasa büyüklükteki delik kaya nedeniyle, Delik Deniz olarak da biliniyor. 

Koya dik ve oldukça zahmetli bir toprak bir patikadan iniliyor. Bölgenin etrafı ise, Gazipaşa’nın muazzam bir görsel bir seyirlik sunan muz bahçeleri ile çevrili. 

Ancak balıkçı teknelerinin sığabileceği kadar genişlikte bir girişi olan Delik Deniz ve Kral Koyu, sanki denizden ayrılmış gibi görünen devasa ve doğal bir havuz görünümünde.

Doğanın tarihle iç içe geçtiği koyun çevresinde zaman geçirmek için, yerli ve yabancı turistler, bölgeye akın ediyor. Göz alıcı manzarası ve turkuaz rengi cam gibi suları ile daha ilk anda ziyaretçilerini etkisi altına alan koya girdiğinizde, akvaryum berraklığındaki suyun içerisinde, diplerde yer alan kayaları net bir şekilde görmek mümkün. Akdeniz’in gizli cennetlerinden biri olan koyda, deniz keyfi yapmadan Gazipaşa’dan ayrılmayın!